Związki i stowarzyszenia komunalne, w odróżnieniu od jednostek samorządu terytorialnego, nie podlegają bezpośredniemu zwolnieniu podmiotowemu od podatku dochodowego od osób prawnych.
Jednakże dochód uzyskany przez związek i przekazany na rzecz jednej z tworzących go jednostek samorządowych nie podlega opodatkowaniu. Natomiast dochód stowarzyszeń nie podlega opodatkowaniu, jeżeli są one organizacjami pożytku publicznego (realizują zadania na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie) i przeznaczają dochód na cele statutowe. Związki komunalne nie mogą zostać uznane, za organizację pożytku publicznego, gdyż należą do sektora finansów publicznych.
Dochód stowarzyszeń i związków podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji, gdy celem statutowym ich działalności jest działalność:
- Naukowa
- Naukowo – techniczna
- Kulturalna
- W zakresie kultury fizycznej i sportu
- Ochrony środowiska
- Wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę
- Dobroczynności
- Ochrony zdrowia i pomocy społecznej
- Rehabilitacji społecznej i zawodowej inwalidów
- Kultu religijnego
A dochód ten zostanie przeznaczony na wymienione cele.
Zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych podlegają także spółki założone przez stowarzyszenia, jeżeli ich dochód zostanie przeznaczony na cele statutowe tego stowarzyszenia.
W przypadku, gdy stowarzyszenie lub związek nie podlegają wymienionym zwolnieniom, są one zobligowane do składania zeznania podatkowego., a stowarzyszenia dodatkowo są także zobligowane do przekazywania właściwym urzędom skarbowym swoich sprawozdań finansowych. W przypadku, gdy stowarzyszenie komunalne, będące organizacją pożytku publicznego otrzymuje efektywne podatkowo darowizny, jest zobligowane do złożenia dodatkowego zeznania podatkowego w którym wskazuje: kwotę darowizny z ogółu przychodów, cel na który została przeznaczona, oraz darczyńcę (osobę prawną wraz z adresem, która przekazała jednorazowo co najmniej 15 000 zł lub łącznie co najmniej 35 000 zł). Powyższe informacje należy również udostępnić do publicznej wiadomości poprzez: publikację w Internecie, środkach masowego przekazu lub wyłożenie w miejscach ogólnie dostępnych dla zainteresowanych, oraz zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego (chyba że dochód za dany rok podatkowy nie przekracza 20 000 zł).
Ponadto stowarzyszenia komunalne, działające jako organizacje pożytku publicznego mogą otrzymać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Źródło: Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.)