Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji prowadzi konsultacje proponowanych zmian w samorządach (więcej tutaj). W ramach ww. inicjatywy resort odpowiada także na pojawiające się pytania. Jedno z bardziej interesujących jakie padło jest związane z zachętami finansowymi do łączenia się samorządów.
Resort odpowiada:
"Prawo przewiduje dziś zachęty dla JTS, które chcą się połączyć. Jednak nikt z nich nie korzysta, bo „premia za połączenie" zależy od zamożności i liczby mieszkańców gminy czy powiatu, więc najsłabsi zyskują najmniej: ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zakłada, że jeśli dwie jednostki się połączą, to w ciągu pięciu lat państwo przekazywać im będzie z PIT przekazywanego przez te jednostki 5 pkt. procentowych więcej.
Chcemy to zmienić tak, by niezamożni zyskiwali więcej. Proponujemy mnożnik, który opierałby się na proporcji między średnimi dochodami głowę z tytułu udziału gmin w PIT na poziomie całej Polski oraz dochodami na głowę z tytułu udziału w PIT nowopowstałej gminy.
Mnożnik działałby jedynie w górę – tzn. gminy o dochodach z PIT na głowę powyżej średniej krajowej otrzymywałyby nadal zachętę w wysokości 5 p.p.
Przykład: dwie sąsiadujące gminy rozważają połączenie. Dochód z PIT na głowę mieszkańca w nowej gminie byłby dwa razy mniejszy niż średnia krajowa. Dlatego mnożnik wyniesie tu 2, zatem „połączeniowa premia" będzie dwa razy wyższa: – 10 p.p.
Analogiczne rozwiązania proponuje się dla łączenia powiatów."
Źródło: MAC