Czy do zgromadzenie związku międzygminnego mają zastosowanie przepisy dotyczące rady gminy?
Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 9 lipca 2009 r. (III SA/Wr 119/09), art. 71 ustawy o samorządzie gminnym, według którego, uchwały zgromadzenia związku międzygminnego są podejmowane większością głosów statutowej liczby członków zgromadzenia, ma zastosowanie do trybu podejmowania wszystkich uchwał tego organu, w tym także do uchwał o charakterze personalnym, nie dopuszczając żadnych odstępstw w zakresie swej regulacji.
Odpowiednie stosowanie do zgromadzenia związku międzygminnego przepisów ustawy o samorządzie gminnym, dotyczących rady gminy, przewidziane w art. 69 ust. 3 ustawy, może natomiast mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy określona kwestia dotycząca zgromadzenia związku nie jest uregulowana w rozdziale 7 ustawy („Związki i porozumienia międzygminne”). Ma to miejsce np. w sytuacji przyjęcia głosowania tajnego przy wyborze Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego zgromadzenia związku międzygminnego.
W sytuacji gdy istnieje taka regulacja, tak jak ma to miejsce w art. 71 ustawy, odpowiednie stosowanie nie jest dopuszczalne, a co za tym idzie podjęcie takiego działania jest sprzeczne z prawem.
Źródło: Orzecznictwo NSA