Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdobądź europejską nagrodę dla innowacji w administracji publicznej

Zdobądź europejską nagrodę dla innowacji w administracji publicznej fotolia.pl

Pracujesz w administracji publicznej? Masz ciekawe pomysły związane z wprowadzeniem innowacji, które prowadzą do poprawy życia mieszkańców, pomagają firmom, stymulują badania i kształcenie? W takim razie ten konkurs jest właśnie dla Ciebie.

Komisja Europejska ogłosiła ogólnoeuropejski konkurs, którego celem jest wspomaganie inicjatyw publicznych, z których korzystają obywatele państw członkowskich, młode przedsiębiorstwa, ośrodki edukacyjne bądź naukowcy. Dzięki tej nagrodzie KE chce propagować innowacyjne projekty, które mają potencjał, aby być replikowane w innych krajach.

Europejska nagroda dla innowacji w administracji publicznej zostanie przyznana dziewięciu najbardziej innowacyjnym inicjatywom realizowanym przez władze publiczne w całej Europie.

W każdej z trzech kategorii do zdobycia nagrody w wysokości 3 x 100 tys. euro:

  • Inicjatywy na rzecz obywateli (np. specjalna pomoc dla osób starszych, ekologiczny transport publiczny, udział obywateli w opracowywaniu budżetu);
  • Inicjatywy dla firm (np. udostępnianie platform sieciowych dla nowopowstających przedsiębiorstw, wsparcie wiejskich przedsiębiorców w formie narzędzi handlu elektronicznego);
  • Inicjatywy na rzecz edukacji i badań (np. nowe podejście do kształcenia zawodowego, wspieranie lepszych warunków nauki dla szkół podstawowych, wspieranie przedsiębiorczości wśród naukowców).

Konkurs przeznaczony jest dla jednostek administracji publicznej. Może w nim wziąć udział każdy organ władzy państwowej, regionalnej bądź lokalnej państwa członkowskiego Unii bądź państwa stowarzyszonego jak na przykład ministerstwa, urzędy państwowe, gminne, powiaty itp.

Do konkursu można zgłaszać już istniejące innowacyjne inicjatywy publiczne, będące we wczesnym stadium realizacji (bieżące inicjatywy działające od co najmniej roku ale nie dłużej niż cztery lata do czasu zgłoszenia do konkursu).

Nie mogą być to inicjatywy lub programy którym przyznano już nagrodę pieniężną przez Instytucje UE. Nie ma zdefiniowanej listy propozycji projektów.

Projekty zostaną wyselekcjonowane między innymi na podstawie oryginalności rozwiązań i prostoty wdrażania pomysłu tzn.

  1. Oryginalność i powtarzalność (inicjatywy powinny być bardzo innowacyjne i będą oceniane pod kątem jakości realizacji i możliwości ich powielania w innych europejskich "kontekstach").
  2. Ekonomiczne znaczenie dla zainteresowanych społeczności (np. większa wydajność zasobu, bardziej efektywne wykorzystanie personelu, platformy informatyczne lub zielonej technologii; zwiększona efektywności kosztów, poprawa atrakcyjności dla inwestorów, lepsze świadczenia usług)
  3. Społeczne znaczenie dla danej społeczności (zgodnie z celami strategii Europa 2020, inicjatywy będą oceniane pod kątem ich potencjału do rozwiązania wielkich wyzwań społecznych np. starzenie się Europy, zmiany klimatu, czystej wody, energii odnawialnej i efektywności zasobów). Zwrócona zostanie również uwaga na poziom zaangażowania i zadowolenia obywateli, jak również na zaangażowanie bezpośrednich użytkowników w projektowanie i funkcjonowanie inicjatywy.)
  4. Planowane wykorzystanie nagród pieniężnych.

Termin składania wniosków upływa 15 lutego 2013 r.

Ulotka Konkursu dostępna jest tutaj.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu można uzyskać na stronie konkursu: www.ec.europa.eu/admin-innovators.

Źródło: pi.gov.pl

Czw., 17 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka