Po raz kolejny Centralne Biuro Antykorupcyjne przedstawiło raport na temat stanu korupcji w Polsce. W obecnej edycji - obok tradycyjnej już prezentacji danych statystycznych, dotyczących stwierdzonej przestępczości korupcyjnej - omówione zostały dwa zagadnienia związane z kwestią korupcji.
Szerokie spektrum obszarów zagrożonych korupcją było już przedstawiane w poprzednich edycjach "Mapy korupcji”. W tym wydaniu skoncentrowano się na tych, w których planuje się wydatkowanie znacznych środków publicznych w związku z realizacją dużych projektów i w których już odnotowano poważne nadużycia. Wyboru obszarów dokonano w oparciu o doświadczenia CBA wynikające z realizacji jego ustawowych zadań.
Z tego względu − oraz wobec znaczenia dla bezpieczeństwa państwa − pod lupą znalazły się nadużycia, z którymi mamy do czynienia w sferze obronności oraz w ramach szeroko rozumianego procesu informatyzacji urzędów państwowych.
Wielkość środków w ramach unijnej polityki spójności oraz szerokie kompetencje samorządu terytorialnego w zakresie ich wydatkowania spowodowały, że patologie korupcyjne coraz częściej pojawiają się na poziomie regionów.
Z podręcznikiem można zapoznać się klikając tutaj.