Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zarządzanie strategiczne. Wskaźniki – kierunkowskaz na drodze do celu

Zarządzanie strategiczne. Wskaźniki – kierunkowskaz na drodze do celu fotolia.pl

Wskaźnik to swego rodzaju cecha, dzięki której możemy stwierdzić, iż zaszła sytuacja, którą badamy. Spośród dziesięciu zapytanych osób o pierwsze skojarzenie z tym słowem, dziewięć wymieniło fundusze unijne. Owszem wskaźniki są nieodłącznym elementem projektów unijnych, choć czasami nie do końca wiemy, czemu one tak naprawdę służą i jak je poprawnie sformułować. Najważniejsze, aby planowane wartości nie były za wysokie, bo nie uda się ich zrealizować.

A przecież dobrze określone wskaźniki mogą być bardzo użytecznym narzędzie wspierającym zarządzanie. Dzięki wskaźnikom na bieżąco można zorientować się, co udało się już osiągnąć, jak dużo zostało jeszcze do zrobienia i czy kierunek jest właściwy. Czym są wskaźniki, jak je wykorzystywać w diagnozie strategicznej a także jak prawidłowo dobierać wskaźniki monitorowania można dowiedzieć się z poradnika dla pracowników administracji publicznej „Wskaźniki w zarządzaniu strategicznym”.  Książka powstała w ramach projektu systemowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego  „Zarządzanie strategiczne rozwojem – poprawa jakości rządzenia w Polsce”, współfinansowanego w ramach PO KL.

Opracowanie  stanowi próbę spojrzenia na wybrane procesy zarządzania strategicznego z perspektywy wskaźnikowej, Zawartość merytoryczna poradnika stanowi syntezę problematyki pomiaru  oceny postępów polityk za pomocą wskaźników (ang. performance framework), rozwijanej przez Komisję Europejską (KE) oraz organizacje międzynarodowe, z zagadnieniami dotyczącymi wykorzystania oficjalnych statystyk w konstruowania diagnozy strategicznej. Poradnik wprowadza niezbędne zagadnienia teoretyczne, wyjaśniające i strukturyzujące najważniejsze pojęcia związane ze wskaźnikami. Opisuje on także kwestie praktyczne, ukazując uwarunkowania stosowania wskaźników w diagnozie strategicznej oraz w programowaniu interwencji, w tym m.in. proces doboru wskaźników, ustalania ich wartości bazowych i docelowych. Wymiar praktyczny opracowania przejawia się w zestawieniu przydatnych źródeł oraz dołączonych propozycji pytań kontrolnych i ćwiczeń. W publikacja zaprezentowani tajże nowe podejście do logi wskaźników i matrycę logicznej interwencji dla perspektywy lat 2014-2020. Warto zapoznać się ze zmianami już teraz.

Źródło: Tomasz Kot, Alicja Weremiuk, Wskaźniki w zarządzaniu strategicznym, Warszawa 2012.

Pt., 11 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna