Odbyły się kolejne debaty w ramach realizowanego przez Związek Powiatów Polskich i Instytut na rzecz Ekorozwoju, przy udziale partnera z Kornwalii. Tym razem odwiedziliśmy Bielsko Białą i Suchą Beskidzką.
Powiat Bielski zaskoczył wszystkich skalą zainteresowania problemami klimatycznymi – była to najliczniejsza debata – wzięło w niej udział około sześćdziesięciu osób, a więc ponad dwa razy więcej od przyjętej w projekcie górnej granicy 25 osób. Okazało się, że problemy dotyczące ochrony klimatu, jak i środowiska są bardzo żywe w tym powiecie. Rysując wizję do 2030 roku, uczestnicy dyskusji szczególnie zwrócili uwagę na konieczność stosowania technologii energooszczędnych, zdecydowanie większy udział energetyki rozproszonej zamiast jeszcze obecnych wielkich kombinatów energetycznych.
Z dyskusji wynikało także, iż inwestycje w rozwój infrastruktury turystycznej spełniają podwójną rolę – przyczyniają się do oczyszczania powietrza i innych zasobów naturalnych, a jednocześnie tworzą nowe miejsca pracy związane z obsługą ruchu turystycznego. W debacie podkreślano także konieczność tworzenia dobrych zabezpieczeń przeciwpowodziowych, gdyż w związku ze zmianami klimatycznymi coraz częściej pojawiają się gwałtowne zjawiska, w tym powodzie, które jeszcze do niedawna nie występowały w tej skali, co obecnie.
Podobne problemy pojawiały się także podczas debaty, która odbyła się 10 stycznia w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej. W sposób jeszcze bardziej znaczący niż w Bielsku Białej dyskutanci podkreślali konieczność ochrony klimatu i środowiska poprzez zmasowane działania na rzecz infrastruktury turystycznej oraz odtworzenia lub też stworzenia nowych produktów regionalnych, które byłyby magnesem dla odwiedzania powiatu przez turystów.
W odróżnieniu od wielu innych debat, w Suchej Beskidzkiej wciąż pojawiał się problem miejsc pracy, szczególnie dla młodych ludzi, którzy powinni mieć stworzone możliwości rozwoju bez potrzeby szukania ich gdzie indziej.
Obie debaty, ale szczególnie ta w Powiecie Suskim, wykazały dobitnie, iż działania na rzecz ochrony klimatu i na rzecz ochrony środowiska mają także konkretny wymiar społeczny. Chronią klimat i przyrodę z jednej, a tworzą możliwości rozwoju turystyki, a więc i godziwego zarobku dla obsługujących turystów mieszkańców.
Jednocześnie Starosta Suski zadeklarował, że będzie działał na rzecz stworzenia rady, w której reprezentanci różnych środowisk powiatu działać będą na rzecz rozwoju powiatu, uwzględniając i wykorzystując w tej działalności instrumenty związane z ochroną klimatu i środowiska naturalnego.