Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestracja czasopisma

Rejestracja czasopisma fotolia.pl

Senat skierował do Sejmu ustawę o zmianie ustawy Prawo prasowe. Zgodnie z proponowaną zmianą wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji albo zawieszonego będzie podlegało karze grzywny. W praktyce oznacza to, że opisany czy nie będzie przestępstwem a wykroczeniem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że inicjatywa Senatu jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt SK 42/09), a skarga konstytucyjna została zainicjowana przez osobę, która w wyniku pociągnięcia do odpowiedzialności karnej  utraciła mandat radnego gminy.

Wojciech S. został oskarżony o to, że wydawał bez wymaganej rejestracji czasopismo, w czasie, gdy drugą kadencję był radnym. Jako wydawcę pisma wskazywał w nagłówku "Radny Rady Miejskiej". Skarżący zamieszczał w publikacji pytania czytelników, stawiane mu jako radnemu, oraz swoje odpowiedzi. Próbę rejestracji pisma podjął dopiero po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przez niego przestępstwa. Ostatecznie sąd okręgowy warunkowo umorzył postępowanie wobec skazanego na okres próby dwóch lat oraz orzekł świadczenie pieniężne. Wskutek prawomocnego wyroku sądu skarżący został jednak pozbawiony mandatu radnego.

Trybunał podzielił pogląd skarżącego, że określona w art. 45 prawa prasowego sankcja karna jest środkiem nadmiernym, nieproporcjonalnym w stosunku do celu.

Źródło: www.sejm.gov.pl; www.trybunal.gov.pl

Pon., 7 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel