Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Praktyczne rozwiązania wpływające na etyczne zarządzanie urzędem i w urzędzie

Praktyczne rozwiązania wpływające na etyczne zarządzanie urzędem i w urzędzie fotolia.pl

Przytaczamy Państwu interesujące wskazówki zaprezentowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w "Poradniku antykorupcyjnym dla urzędników". Wśród wymienionych w tej publikacji praktycznych rozwiązań wpływających na etyczne zarządzanie urzędem i w urzędzie wymieniono tu następujące:

  • „Przykład z góry" – wydaje się, że najważniejszym elementem skutecznej strategii walki z korupcją jest promowanie uczciwych, przejrzystych i klarownych zasad przez kierownictwo instytucji. Pracownicy muszą mieć świadomość i pewność, że przełożeni sami postępują uczciwie. Ważne jest również upowszechnienie wśród urzędników przekonania, że żadne wykroczenia nie będą tolerowane i „zamiatane pod dywan", że każde przestępstwo będzie zgłoszone i wyjaśnione. Kierownictwo postępuje uczciwie i stanowczo będzie to egzekwować od podwładnych.
  • Przełożeni powinni mieć świadomość zadań, jakie wykonują ich podwładni. Wobec tego ważne jest zaprojektowanie i wdrożenie systemu sprawozdawczości z wykonywanych zadań. Prowadzona na bieżąco sprawozdawczość jest narzędziem dyscyplinującym dla pracowników, a także ważnym dowodem w przypadku wykrycia nieprawidłowości.
  • Pracownicy zaznajomieni ze wskazanymi w poprzedniej części symptomami powinni znać procedurę informowania przełożonych o swoich podejrzeniach. Powinna ona być możliwie krótka – bezpośrednio do kogoś z kierownictwa. Ważne jest, aby była zapewniona dyskrecja zgłaszanych nieprawidłowości, tak aby czyniący to pracownicy nie byli szykanowani.
  • Zakres zadań i obowiązków pracowników powinien być ściśle określony, aby nie było dowolności w określaniu sposobu pracy/procedowania.
  • Podejmowanie wiążących decyzji, praca nad jakimś jednostkowym zagadnieniem nie powinny być wykonywane przez jedną osobę. Co najmniej dwie osoby powinny być odpowiedzialne za rozpatrywanie danej kwestii.
  • Rotacja w ramach zespołów pracowniczych. Okresowe zmiany w składzie grup zadaniowych spowodują większą przejrzystość podejmowanych decyzji i utrudnią powstanie wewnętrznych powiązań sprzyjających popełnianiu nadużyć.
  • Wprowadzenie polityki obiegu dokumentów wewnątrz firmy.
  • Opracowanie mapy, która by wskazywała na „miejsca", procedury najbardziej zagrożone korupcją, tak aby objąć je szczególną ochroną (diagnoza organizacji).

Źródło: "Etyka i świadomość zagrożeń korupcyjnych", P.J. Suwaj, FRDL, Warszawa 2011

Czw., 27 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka