Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PPP. Jak wpłynie utworzenie spółki celowej/projektowej na zakwalifikowanie przedsięwzięcia do długu publicznego?

PPP. Jak wpłynie utworzenie spółki celowej/projektowej na zakwalifikowanie przedsięwzięcia do długu publicznego? fotolia.pl

Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedział Tomasz J. Hoffmann – Partner Zarządzający z PNO Consultants. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.

Ekspert odpowiada: "Problem kwalifikowania przedsięwzięcia PPP do długu publicznego, stał się jednym z istotniejszych zagadnień prawno-finansowych PPP, stając na drodze do szerokiego stosowania ustawy PPP przez jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST). PPP miało być bowiem rozwiązaniem na finansowanie inwestycji publicznych w sytuacji braków środków finansowych w budżetach JST, gdy tymczasem okazało się, że projekty te nie pozostają bez wpływu na dług samorządu, a co za tym idzie na dług sektora finansów publicznych oraz na limity zadłużenia i wydatków na obsługę tego zadłużenia, określonych w ustawie o finansach publicznych. Nie wchodząc w szczegółowe rozważania, zobowiązania z umów PPP nie będą wpływać na dług publiczny pod pewnymi warunkami, wskazanymi w Decyzji Eurostatu nr 18/2004, to jest: po pierwsze gdy partner prywatny poniesie ryzyko związane z budową, po drugie ponosić będzie ryzyko związane z dostępnością lub ryzyko popytu. Co do zasady też (choć są też stanowiska odmienne) wydatki JST na taką umowę (spełniającą te dwa warunki) będzie można księgować jako wydatki majątkowe (kwalifikacja wydatków jako majątkowych bądź bieżących będzie istotna dla ustalenia dopuszczalnego limitu zadłużenia, w myśl nowych zasad wprowadzonych do ustawy o finansach publicznych, które wejdą w życie w 2014 roku).

Niemniej jednak, należy zauważyć że utworzenie spółki celowej o kapitale mieszanym, o której mowa w art. 14 ustawy PPP, ale także spółki komunalnej (utworzonej przez podmiot publiczny na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr.45, poz.236)) powoduje, że zobowiązania obydwu będą neutralne z punktu widzenia długu publicznego. Zgodnie bowiem z art. 9 pkt. 14) ustawy o finansach publicznych, spółek prawa handlowego nie zalicza się do podmiotów sektora finansów publicznych. Ponadto wydatki poniesione na wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego, w myśli ustawy o finansach publicznych (art. 236 ust. 4) stanowią wydatki majątkowe budżetu JST, co jak zaznaczono powyżej będzie miało w przyszłości istotne znaczenie na limit obsługi zadłużenia JST (tak też stanowisko doradcy projektu budowy mieszkań komunalnych w Krakowie, stanowisko opisane w Biuletynie partnerstwa publiczno – prywatnego, publikacja PARP, Warszawa 2011, s.65)."

Źródło: ppportal.pl

Pon., 10 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka