Ponad 80 ekspertów z całej polski i 2 lata prac merytorycznych wszystko zaowocowały powstaniem modelu „Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności”. Czym jest model gminny standard wychodzenia z bezdomności? Czym są standardy usług i jaka jest ich rola? Jak budować partnerstwa lokalne nastawione na rozwiązywanie problemu bezdomności. Odpowiedzi znajdziemy w publikacji, którą opracowali partnerzy projektu "Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej".
Zaproponowane w modelu GSWB rozwiązania nie są zamkniętym katalogiem usług, ale są propozycją, która zostanie poddana kolejnej fazie projektu systemowego – fazie pilotażu, przeprowadzanego w kilkunastu gminach w Polsce. Zaproponowany model GSWB powinien stanowić podstawę do konstruowania gminnych modeli rozwiązywania problematyki bezdomności. Istotą pilotażowych wdrożeń będzie dokonanie praktycznej weryfikacji zaproponowanych rozwiązań. Zakończenie fazy pilotażu pozwoli sformułować ostateczne korekty w treści proponowanych rozwiązań modelu GSWB, a także zaprezentować pakiet rekomendacji wskazujących kierunki zmian regulacji legislacyjnych, jakie muszą nastąpić, by model GSWB mógł być wykorzystywany przez jednostki samorządu terytorialnego, głównie gminy, we współpracy z podmiotami III sektora i innymi instytucjami, będącymi partnerami realizacyjnymi.
Publikacja powstała w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej" współfinansowanego z funduszy europejskich (PO KL Działanie 1.2 Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej). Projekt realizowany jest przez partnerstwo publiczno-społeczne, którego liderem jest Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Partnerzy projektu to jedenaście organizacji pozarządowych.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z Gminnym Standardem Wychodzenia z Bezdomności, może on stać się inspiracją do podejmowania różnych działań lokalnych, których celem jest rozwiązywaniu problemu wykluczenia społecznego.
Źródło: http://standardypomocy.pl