Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc publiczna z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Pomoc publiczna z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej fotolia.pl

Do tej pory środki z programów EWT nie były przeznaczane na działania o charakterze pomocy publicznej. O dofinansowanie ubiegają się jednak indywidualne projekty, w przypadku których udzielenie wsparcia stanowiłoby pomoc publiczną. W tej sytuacji konieczne okazało się opracowanie odpowiedniego rozporządzenia określającego szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania takiej pomocy w ramach programów EWT.

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej 2007-2013 zakłada, że wsparcie może zostać udzielone jako:

  1. regionalna pomoc inwestycyjna udzielana na nowe inwestycje, pod pojęciem których rozumie się w szczególności:
    a) inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją działalności przedsiębiorstwa przez wprowadzenie nowych, dodatkowych produktów lub zasadniczą zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie,
    b) Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki są nabywane przez inwestora niezależnego od zbywcy.
    Maksymalna intensywność pomocy waha się od 30% kosztów (w województwie mazowieckim), poprzez 40% (w województwie śląskim, pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim) po 50% (w pozostałych województwach. Intensywność pomocy może być zwiększona o 10 punktów procentowych w przypadku średniego przedsiębiorcy i o 20 punktów procentowych w przypadku mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy;
  2. pomoc de minimis udzielają wyłącznie wraz z regionalną pomocą inwestycyjną na prace związane z przygotowaniem i realizacją projektu oraz prace przygotowawcze lub usługi doradcze związane z przygotowaniem nowej inwestycji. Pomoc ta może być udzielana na pokrycie do 100% wydatków kwalifikowanych.

Osoby zainteresowanie zachęcamy do zapoznania się z całością projektu.

Czw., 8 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski