Od 2004 roku Gmina Zator aktywnie współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Efekty tej współpracy jest odnowienie wielu cennych zabytków, letnie praktyki dla studentów i wzrost zaangażowania w twórczość artystyczną. W maju 2004 roku ASP i Gmina Zator podpisała formalne porozumienie, w ramach którego Zator zadeklarował współorganizację plenerów studenckich na terenie gminy r, promocję twórczości i organizację wystaw prac studentów i absolwentów ASP na terenie gminy przy współpracy z Ośrodkiem Kultury w Zatorze, zaś Akademia Sztuk Pięknych objęła patronatem Ośrodek Kultury w Zatorze.
Owocem dotychczasowej współpracy jest przede wszystkim odnowienie wielu niezwykle cennych zabytków: krzyża wotywnego w Rudzach, figury Świętego Jana Nepomucena w Palczowicach, figury Świętego Jana Nepomucena w Podolszu, głównej i bocznej bramy wjazdowej do Pałacu Potockich, obrazu Matki Bożej typu „piekarskiego” z XVI wieku oraz feretronów. ASP jest autorem projektu odrestaurowania i renowacji ołtarzy bocznych kościoła parafialnego w Zatorze. Oprócz restauracji zabytków realizowane również inne projektu. Powstała Płaskorzeźba Panoramy Gminy Zator – Stolica Doliny Karpia, która znajduje się na bocznej ścianie Ratusza Miejskiego w Zatorze. Wykonano także Statuetkę Zasłużonego dla Ziemi Zatorskiej czy miniaturę rzeźby Karpia Zatorskiego.
Letnie praktyki studentów ASP są organizowane co roku w połowie czerwca przez dwa tygodnie. W praktykach uczestniczy kilkunastu studentów z Pracowni Konserwacji Rzeźby Kamiennej, Ceramiki i Stiuku ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Ireneusza Płuski i opieką stacjonarną dr Marka Wawrzkiewicza. Podczas praktyk studenci wykonują prace restauracyjne i rekonstrukcyjne przy zabytkowych obiektach na terenie Gminy Zator, dzięki ich pracy odnowiono wiele podupadających i zniszczonych, wiekowych zabytków, a najbardziej okazałe z nich to obie bramy do Pałacu Potockich w Zatorze.
Wczesną jesienią (wrzesień/październik) studenci krakowskiej ASP uczestniczą w plenerach malarsko-rzeźbiarskich organizowanych na terenie zatorskiej gminy. W ciągu tygodniowego pleneru powstają wspaniałe obrazy oraz interesujące rzeźby, dla których inspiracja jest wspaniała i specyficzna przyroda Doliny Karpia oraz wiele ciekawych zabytków. Bezpośrednio po zakończeniu pleneru zatorski Ośrodek Kultury organizuje uroczysty wernisaż powstałych prac oraz edytuje foldery i ulotki traktujące o plenerze i wystawie poplenerowej.
Efektem ponad ośmioletniej współpracy jest nie tylko konserwacja i restauracja zabytków, obrazów, malowideł itp. przez studentów ASP w ramach zajęć praktycznych, ale także zwiększenie oferty kulturalnej Ośrodka Kultury w Zatorze, a także promocja Gminy Zator oraz jej walorów przyrodniczo-turystycznych w środowisku naukowym i artystycznym Krakowa.
Źródło: www. zator.pl, www.wdoliniekarpia24.pl