Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu – dobra praktyka

Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu – dobra praktyka fotolia.pl

Na terenie Bolesławca prowadzona jest edukacja ekologiczna. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. W zakresie edukacji ekologicznej prowadzone są liczne akcje i konkursy mające uświadomić mieszkańcom potrzebę dbania o środowisko, ale również wyrobienie w nich nawyku czynności, które zwiększają stopień ochrony środowiska.

Mieszkańcy są zachęcani do:

  • segregowania odpadów,
  • używania podczas zakupów trwałych toreb wielokrotnego użytku zamiast plastikowych reklamówek,
  • kupowania towarów w opakowaniach zwrotnych lub nadających się do ponownego wykorzystania,
  • unikania wielokrotnego pakowania zakupionych produktów,
  • zgniatania odpadów wrzuconych do domowego pojemnika,
  • przydomowego kompostowania odpadów powstających w ogrodach,
  • oddawania butelek zwrotnych, baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Na terenie Bolesławca edukację ekologiczną prowadzą przede wszystkim: Urząd Miasta Bolesławiec oraz specjalnie utworzone w tym celu Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej (MCEE).

Działania Urzędu Miasta koncentrują się przede wszystkim na wspieraniu edukacji ekologicznej w szkołach, organizowaniu akcji ,,Sprzątanie Świata” oraz obchodów „Dnia Ziemi”.

Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej powstało w 1997 roku. Do zadań MCEE należy w szczególności organizowanie przedsięwzięć na rzecz szerzenia idei zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza we współpracy z przedszkolami i szkołami stopnia podstawowego i gimnazjalnego działającymi w mieście Bolesławiec. Jest to również punkt konsultacyjny z bazą materiałów edukacyjnych, z którego korzystają uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta aktywnie zajmujący się ochroną środowiska.

Obejmuje on:

  • bibliotekę ekologiczną,
  • czasopisma,
  • filmy edukacyjne o tematyce przyrodniczej.

Edukacja realizowana jest poprzez bezpośrednie zajęcia z dziećmi i młodzieżą, liczne konkursy ekologiczne, programy telewizyjne emitowane przez Telewizję Lokalną ,,AZART-SAT”, zamieszczanie informacji w prasie lokalnej oraz kolportaż ulotek i plakatów.

Centrum cyklicznie organizuje konkurs wiedzy dla klas IV bolesławieckich szkół podstawowych pt. ,,Segregacja odpadów i selektywna zbiórka baterii w Bolesławcu” który poprzedzony jest cyklem warsztatów. Każdego roku organizowany jest również konkurs ,,Na baterie też jest sposób” którego celem jest zebranie jak największej liczby zużytych baterii. W ciągu pięciu lat trwania konkursu jego uczestnicy wspólnie zebrali 201 630 szt. zużytych baterii, które zostały przekazane do recyklingu.
Centrum współpracuje z Nadleśnictwem Bolesławiec, efektem tej współpracy są zajęcia, z zakresu edukacji leśnej, w których aktywnie uczestniczą dzieci z bolesławieckich przedszkoli i szkół podstawowych.

Szczególną rolę w edukacji ekologicznej na terenie Bolesławca pełnią szkoły. Prowadzą one koła przyrodnicze, biorą udział w licznych konkursach ekologicznych, a także imprezach ekologicznych, tj. Sprzątanie Świata, Dni Ziemi. Ważnym zadaniem szkół jest wykształcenie w uczniach postaw proekologicznych, a także świadomości, że bez podjęcia działań chroniących środowisko będzie następowało jego stopniowe niszczenie. Szkoły kształtują również poczucie odpowiedzialności w uczniach za stan środowiska naturalnego. Prowadzona na terenie Bolesławca edukacja ekologiczna jest ważnym elementem działań chroniących środowisko naturalne. Bez wykształcenia odpowiedniej świadomości mieszkańców podejmowanie działań ekologicznych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Źródło: www.bazadp.jakoscwurzedzie.pl, www.um.boleslawiec.pl, www.ekologia.org.pl

Pon., 17 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna