Każdego roku tysiące ludzi uczestniczy w wypadkach samochodowych. Niektórzy jako sprawcy, inni jako świadkowie, bądź w najgorszym wypadku jako ofiary. Wypadki drogowe to prawdziwa plaga. Jeśli jesteś jedną z pierwszych osób na miejscu wypadku, twoim obowiązkiem jest pomoc poszkodowanym do czasu, aż nadjedzie karetka pogotowia. Co dokładnie masz zrobić w takiej sytuacji?
- Zabezpiecz miejsce wypadku (bezpiecznie zaparkuj własny samochód, ustaw trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli jest ciemno, miejsce zdarzenia możesz oświetlić światłami własnego samochodu. Nie zapomnij o światłach awaryjnych.
- Podejdź do rozbitego pojazdu, wyłącz w nim stacyjkę i zaciągnij hamulec ręczny.
- Włącz innych do pomocy (do wezwania pomocy, zabezpieczania, sygnalizacji).
- Dokonaj wstępnej oceny: ilu poszkodowanych znajduje się w samochodzie, w jakim są stanie, czy sami są zdolni do opuszczenia pojazdu, ewentualnie, czy można ich wyjąć z samochodu, jeśli jest to konieczne, np. gdy istnieje możliwość wybuchu pożaru. Jeżeli w samochodzie znajduje się kierowca zbadaj go i zapytaj co się stało, a jeśli nie odpowiada, delikatnie uszczypnij go pod nosem, sprawdź, czy nic nie blokuje jego dróg oddechowych, jeśli tak, odchyl jego głowę do tyłu, co zazwyczaj przywraca normalny oddech.
- Wezwij karetkę ( zrób to zanim zaczniesz reanimację) powiedz jaki to rodzaj wypadku, gdzie się wydarzył, ilu jest poszkodowanych, czy udzieliłeś już jakiejś pomocy, podaj swoje dane i numer telefonu, z którego dzwonisz - jeśli istnieje jakieś dodatkowe niebezpieczeństwo, np. w wypadku brała udział cysterna, koniecznie o tym powiedz i pamiętaj by nigdy nie odkładać słuchawki jako pierwszy.
Ważne:
A. Kiedy nie należy wyciągać rannego z samochodu:
Jeśli oddycha, ma wyczuwalne tętno, nie krwawi i nie ma groźby pożaru, uspokójmy wtedy poszkodowanego i obserwujmy go (możemy nawiązać rozmowę).
B. Kiedy wyciągać z samochodu:
Gdy istnieje niebezpieczeństwo pożaru lub gdy poszkodowany nie oddycha lub nie wyczuwasz jego tętna, a nie masz do niego dostępu. Wyjmujesz go z samochodu chwytem „na siebie” (chwytasz go jedną ręką pod brodą, a drugą przytrzymujesz rękę poszkodowanego, przyciskając ją do klatki piersiowej na dolnej linii żeber); kładziesz rannego na siebie i w ten sposób wyciągasz z samochodu, potem wykonujesz resuscytację krążeniowo-oddechową.
Podczas udzielania pierwszej pomocy pamiętaj również:
O tym, aby nakładać jednorazowe rękawiczki ochronne (najlepiej lateksowe), przydatne są również maseczki ochronne, należy mieć na sobie kamizelkę odblaskową (dla bezpieczeństwa obu stron).
Numery alarmowe w Polsce:
Pogotowie ratunkowe: 999
Straż pożarna: 998
Policja: 997
Jednolity numer alarmowy UE: 112
GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 985 lub 601 100 300
TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 603 100 100
WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 601 100 100
Informacje, które należy podać wzywając pomoc:
- Miejsce zdarzenia
- Rodzaj zdarzenia (wypadek drogowy, wypadek w pracy etc.).
- Liczbę poszkodowanych.
- Stan poszkodowanego (ew. aktualny stan chorego):
- czy oddycha,
- czy ma tętno na tętnicy szyjnej,
- czy jest reanimowany,
- Imię i nazwisko wzywającego pomoc.
- Numer telefonu z którego dzwonimy.
Urazy możliwe po wypadku samochodowym:
Głowa: złamanie kości czaszki (twarzoczaszki jak i mózgoczaszki), uszkodzenia mózgowia: wstrząśnienie, stłuczenie mózgu, krwawienia wewnątrzczaszkowe.
Szyja: uszkodzenie mięśni, więzadeł, odcinka szyjnego kręgosłupa.
Klatka piersiowa: złamanie żeber, uszkodzenie narządów klatki piersiowej: płuc: odma opłucnowa, krwiak opłucnej, serca: pęknięcie serca, tamponada serca, oderwanie dużych naczyń.
Jama brzuszna: pęknięcie wątroby, śledziony, obrażenia jelit.
Miednica: złamanie kości miednicy
Kończyny: złamania, zmiażdżenia, amputacja
Powyższym uszkodzeniom może towarzyszyć krwawienie i wstrząs.
Źródło: wieszjak.pl oraz pierwsza pomoc.com