Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uważaj na kleszcze!

Uważaj na kleszcze! fotolia.pl

Kleszcze należą do gromady pajęczaków i podgromady roztoczy. Na świecie żyje około ośmiuset gatunków, natomiast w Polsce 21, z czego tylko kilka jest niebezpiecznych dla człowieka. W naszym kraju choroby odkleszczowe przenosi najczęściej kleszcz pospolity, rzadziej – kleszcz tajgowy.

Kleszcze żyją przede wszystkim na wilgotnych i ciepłych obszarach porośniętych roślinnością do 1.5 m wysokości bo właśnie na takiej wysokości maksymalnie może znajdować się grzbiet ich potencjalnego żywiciela. Oczywiście zdarzyć się może, że znajdziemy kleszcza wbitego za uchem, ale nie dlatego, że spadł tam z drzewa, lecz że tam po prostu przywędrował. Kleszcze dość długo wędrują sobie po naszym ciele szukając miejsca ciemnego, zacisznego, z cienką i delikatną skórą, w którą mogłyby się wbić.
Ukąszenie przez kleszcza samo w sobie nie jest groźne. Jednakże kleszcze to roznosiciele chorób. W czasie ukąszenia, kleszcz wraz ze swoją śliną może przekazać niektóre chorobotwórcze wirusy i bakterie, m.in. krętki z rodzaju „Borrelia”(choroba zwana boreliozą). Aż 30 % kleszczy może przenosić właśnie te bakterie chorobotwórcze.

Jak uchronić się przed atakiem kleszcza?

  1. Przede wszystkim postaraj się unikać miejsc gdzie mogą występować kleszcze.
    Nie przechodź przez zarośla, nie przedzieraj się przez krzaki. Unikaj ciemnych, zarośniętych i wilgotnych miejsc. Szczególnie unikaj trącania liści drzew np. głową.
  2. Zadbaj o odpowiedni ubiór.
    Wybierając się do lasu ubierz się szczelnie, koszulka powinna być z długim rękawem i spodnie za kostki, najlepiej ze ściągaczami, obowiązkowe są skarpetki i wysokie buty, na głowę nałóż czapkę lub kapelusz. (Na wózek z dzieckiem warto nałożyć siatkę ochronną przeciw owadom).
  3. Stosuj odpowiednie preparaty odstraszająco ochronne.
    Jeśli nie chcesz się szczelnie ubierać, bo jest np. za ciepło możesz  zabezpieczyć się stosując kremy oraz inne preparaty odstraszające kleszcze, szczególnie na nieosłonięte partie skóry, warto stosować je również równocześnie ze szczelnym ubiorem.
  4. Zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
    Jeżeli mieszkasz lub często przebywasz w okolicy lasów, łąk, parków pomyśl na poważnie o szczepieniu ochronnym przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepienie przebiega w kilku etapach.
  5. Po powrocie ze spaceru powinieneś dokładnie obejrzeć skórę.
    Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne wskutek znieczulającego działania jego śliny dlatego nie jest łatwo się zorientować o intruzie w swoim ciele. Należy dokładnie przejrzeć skórę głowy między włosami, skórę pod pachami i nogi.

Uwaga:
Jeśli na swoim ciele znajdziemy intruza jakim jest kleszcz należy go jak najszybciej usunąć. Wprawdzie do przeniesienia się bakterii wywołujących choroby ze śliny kleszcza wystarczy kilka minut to jednak jak najszybsze usunięcie kleszcza zmniejsza wielokrotnie ryzyko zachorowania. Przy usuwaniu kleszcza należy szczególnie uważać, gdyż nieumiejętne wyciąganie go ze skóry może przynieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Jeśli kleszcz zagnieździł się bardzo głęboko lepiej samemu nie podejmować próby usunięcia pasożyta tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Źródło: kleszcz.owady.info

Niedz., 27 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa