W dzisiejszej części kącika motoryzacyjnego przedstawiamy państwu porady jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji samochodowej, gdyż pomimo coraz powszechniejszego wyposażenia samochodów w układy klimatyzacji wnętrza, zaskakująco spora liczba osób nie wie, w jaki sposób należy prawidłowo wykorzystywać jego funkcjonalność.
Oto owe porady:
- Nie włączaj klimatyzacji od razu po wejściu do nagrzanego, w słoneczne dni samochodu. Przewietrz auto na postoju, ewentualnie podczas jazdy uchyl na chwilę szyby. Dopiero potem uruchom klimatyzację. Wnętrze pojazdu szybciej zostanie schłodzone, a klimatyzacja mniej się napracuje.
- Ustaw klimatyzację tak, aby temperatura w samochodzie zmniejszała się stopniowo do pożądanej temperatury. Nie włączaj od razu temperatury o maksymalnej wartości.
- Pamiętaj, żeby różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz samochodu wynosiła maksymalnie do 10 stopni, abyś nie przeżył szoku wysiadając z chłodnego samochodu w upalny dzień. W trasie różnicę tę możesz zwiększyć do 15 stopni, gdyż organizm stopniowo przystosowuje się do nowych warunków.
- Pamietaj, by podczas jazdy z włączoną klimatyzacją zamknąć szyby i szyberdach.
- Nawiew powietrza kieruj na szyby lub nogi, nigdy wprost na kierowcę i pasażera, ponieważ może to doprowadzić do przeziębienia.
- Obieg zamknięty powinieneś uruchamiać tylko na kilka minut, by nie dopuścić do przesuszenia powietrza w kabinie i tym samym wysychania błon śluzowych.
- Tuż przed końcem podróży pamiętaj o wyłączeniu klimatyzacji. Jeśli wcześniej przed zakończeniem jazdy wyłączysz klimatyzację różnica pomiędzy temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną będzie stopniowo zanikać bez negatywnych skutków dla Twojego zdrowia.
- Klimatyzacją możesz nie tylko ochładzać powietrze latem, ale również osuszać powietrze jesienią lub zimą. Aby wykorzystać klimatyzację do osuszania powinieneś włączyć jednocześnie ogrzewanie i klimatyzację. Pomoże to szybciej odparować szyby. W nowszych samochodach przy niskiej temperaturze układ klimatyzacji automatycznie przełącza się w tryb suszenia.
- Uruchamiaj klimatyzację przynajmniej raz w miesiącu, zarówno latem jak i zimą. Zapewni to krążenie czynnika chłodzącego i oleju w układzie oraz zapobiegnie jego rozszczelnieniu. Dzięki temu możesz uniknąć szeregu kosztownych napraw.
- Powinieneś przynajmniej raz w roku odwiedzić serwis klimatyzacyjny i poprosić o odgrzybienie. Zrób to wcześniej, jeżeli zauważysz charakterystyczny, niemiły zapach. Dodatkowo raz do roku wymieniaj filtry powietrza, a filtr osuszający średnio raz na dwa lata.
Źródło: artelis.pl oraz felgi.kraków.pl