Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO przyjrzy się patologicznym galom walk

RPO przyjrzy się patologicznym galom walk fot.pixabay

Na wyżyny popularności wzniosły się w Polsce, gale freak fightowe (ang. dziwna walka), których organizatorzy (federacje) wyrastają jak grzyby po deszczu. Nieco mniej zorientowanym czytelnikom śpieszę, z wyjaśnieniem, że są to walki, w których dobrowolnie (za milionowe sumy) występują głównie celebryci, zapomniane gwiazdy i byli sportowcy, rzadziej profesjonalni zawodnicy sztuk walk.

Walki te charakteryzują się głęboką rozbieżnością w umiejętnościach, doświadczeniu lub wadze między zawodnikami. Zdarza się również, że do walk stają przeciwnicy z całkowicie różnych światów i tak w jednej z walk miała wystąpić żona jednego z wiceministrów a jej zakontraktowaną przeciwniczką została wybrana kobieta słynąca swego czasu z upijania się do nieprzytomności, na stream’ach (transmisja na żywo) podczas, których widzowie mogą wysyłać donat’y (pieniądze) w zamian za dostarczaną rozrywkę. Celowo użyłam słowa miała, gdyż do walki ostatecznie nie doszło, ponieważ ta druga na dzień przed galą … została aresztowana w celu odbycia kary, przez Policję. Ten przykład idealnie opisuje, z jaką patologią mamy do czynienia jeżeli mówimy o freak fight’ach w Polsce.

Patologię opisywanych walk, dostrzegł Rzecznik Praw Obywatelskich, który otrzymał gros skarg dotyczących organizacji 31 sierpnia 2024 r. gali jednej z czołowych federacji na stadionie PGE Narodowy. W skargach do RPO wskazano, że podczas konferencji poprzedzających galę regularnie dochodzi do przemocy fizycznej, słownej i psychicznej, dręczenia ludzi, pochwalania i nawoływania do popełnienia przestępstwa czy prezentowania treści pornograficznych.

Nierzadko uczestnicy konferencji, które są na żywo nadawane w serwisach społecznościowych, przedstawiają poglądy dyskryminujące, a wręcz wyrażające daleko idącą pogardę wobec całych grup społecznych (homofobiczne, seksistowskie, rasistowskie, ksenofobiczne).

W ocenie Rzecznika tego typu zachowania uczestników konferencji i gal freak fightowych mogą pozostawać w sprzeczności z wartościami ogólnospołecznymi. Co więcej, mogą one zachęcać odbiorców do zachowań niemoralnych oraz sprzecznych z prawem. Szczególnie niepokojące jest to, że dostęp do tych materiałów mają dzieci, w szczególności na Galę Fame MMA – odbywającą się na Stadionie Narodowym – wstęp mają osoby, które ukończyły 12. rok życia, jeśli będą pod opieką osoby dorosłej.

W związku z powyższymi wątpliwościami, RPO wystąpił w tej sprawie do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej i Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czy gale freak fight mają coś wspólnego z samorządami? - owszem więcej niż na to wskazuje, bowiem niejednokrotnie odbywały się one na obiektach znajdujących się w zarządach spółek samorządowych czy sportowych obiektach samorządowych. Ocenę tego, czy samorządy powinny zezwalać na organizację takich widowisk na swoich obiektach pozostawiam Tobie drogi czytelniku. Niemniej, w mojej opinii nie warto być kojarzonym, a wręcz promować patologii, nawet za sowite wynagrodzenie za wynajem obiektu.

Śr., 21 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek