Najnowszy raport pt. „Czego boją się młodzi Polacy?” rzuca światło na lęki osób w wieku 18-35 lat, ujawniając, że głównym źródłem niepokoju w tej grupie jest brak pieniędzy. Badanie wskazuje, że 47,4% respondentów obawia się przede wszystkim problemów finansowych. Z danych wynika również, że jedynie 1,5% badanych nie odczuwa żadnych obaw, a 2,6% wyraża niepokój o scenariusze, które nie zostały uwzględnione w ankiecie.
Eksperci wskazują, że obawy przed brakiem pieniędzy mogą wynikać z kilku kluczowych czynników. Młodzi ludzie często opuszczają domy rodzinne, co wiąże się z rozpoczęciem samodzielnego życia finansowego. Dodatkowo, rosnące ceny i inflacja wpływają na budżet wszystkich Polaków. Młodsze pokolenie prowadzi również bardziej konsumpcyjny tryb życia niż poprzednie generacje, co zmniejsza ich skłonność do oszczędzania.
Analiza danych pokazuje, że lęk przed brakiem pieniędzy występuje częściej wśród kobiet i osób z niższymi dochodami, wykształceniem średnim oraz mieszkańców mniejszych miejscowości. Osoby z niższymi dochodami oraz średnim wykształceniem mogą być bardziej wrażliwe na zmiany ekonomiczne, a mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą mieć ograniczony dostęp do dobrze płatnych stanowisk pracy, co potęguje obawy o brak pieniędzy.
Raport wskazuje także na inne istotne obawy młodych Polaków. Na drugim miejscu znajduje się lęk przed wzrostem kosztów życia, który zadeklarowało 27% uczestników badania. Kolejne obawy to utrata pracy (24%), rosnące ceny w sklepach (23,9%) oraz wysokie podatki (23,6%). Mimo że młodsze pokolenie nie doświadczyło tak wysokiego poziomu bezrobocia jak starsze generacje, obawa przed utratą źródła dochodu jest wciąż żywa. Jest to związane zarówno z obecnymi warunkami gospodarczymi, jak i dynamicznymi zmianami związanymi z rozwojem nowych technologii, które wymagają ciągłego dokształcania się.
Wśród mniej powszechnych obaw znalazły się lęki przed popadnięciem w długi (20,9%), napływem imigrantów (19,6%), śmiercią bliskiej osoby (16,7%), oszustwami (14,7%) oraz wysoką inflacją (14,4%). Najrzadziej wskazywanymi obawami są kontakt z urzędami (0,4%), hejt w Internecie (0,9%) oraz brak awansu zawodowego, macierzyństwo, zazdrość innych ludzi i małżeństwo (po 1,1%).
Eksperci zauważają, że niski poziom obaw przed kontaktami z urzędami może być efektem ich cyfryzacji, co ułatwia załatwianie spraw bez osobistej wizyty w instytucjach publicznych. Niski poziom obaw przed hejtem w Internecie może wynikać z faktu, że wiele osób wypracowało strategie radzenia sobie z tym problemem.
Raport wskazuje na potrzebę wsparcia młodych Polaków w zakresie zarządzania finansami oraz zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego. Pomoc w adaptacji do zmieniających się warunków społecznych oraz wsparcie w zarządzaniu lękami mogą przyczynić się do lepszego radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Źródło: IP