Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasady prezencji a precedencji – kto pierwszy wchodzi i kogo wita

Zasady prezencji a precedencji – kto pierwszy wchodzi i kogo wita fotolia.pl

Prezentujemy obszerne fragmenty artykułu Doroty Cedrońskiej pt. „Zasada precedencji - czyli kto przed kim, a kto za kim” zamieszczonego na stronie www.psz.pl

„Precedencja odgrywa ważną rolę w życiu publicznym. Pozwala ustalić prawidłową kolejność powitania i prezentacji zaproszonych gości, porządkuje wzajemne stosunki w ramach oficjalnych spotkań i przyjęć, określając m.in. kto i gdzie zajmuje miejsce przy stole, kto komu powinien być pierwszy przedstawiony i jak wygląda hierarchia miejsc w samochodzie.

[…] Mimo, że zasada precedencji jest w wielu przypadkach jasno sprecyzowana, to jednak czasem życie weryfikuje nasze działanie.

[…] Dobrym przykładem jest sytuacja wychodzenia z pomieszczeń. Otóż zasada mówi jasno – wychodzący mają bezwzględne pierwszeństwo. Nie zawsze jednak ona obowiązuje. Czasem jest tak, że wychodzący mężczyzna, widząc wchodzącą kobietę przepuszcza ją w drzwiach. Wydawałoby się, że powinnyśmy uparcie czekać aż wyjdzie pierwszy. Ale głównym założeniem wszystkich zasad savoir-vivre’u jest ułatwienie ludziom życia, a nie stwarzanie dodatkowych problemów. W tym wypadku mamy do czynienia z czystą życzliwością i szacunkiem okazanym kobiecie.

W etykiecie biznesu zasada precedencji wygląda nieco inaczej niż w etykiecie towarzyskiej – tutaj wyższy rangą ma pierwszeństwo bez względu na płeć. Mimo, że nie ma obowiązku przepuszczania kobiet w drzwiach, czasem szefowie czynią miły wyjątek.

Powitanie jest bardzo ważnym gestem rozpoczynającym każde spotkanie. Aby przebiegało ono w miłej atmosferze należy uczynić to prawidłowo. Najczęstszym błędem w etykiecie towarzyskiej jest witanie się zaraz po wejściu do domu w przedpokoju w okryciu wierzchnim. Czasem gospodarze są bezradni i mimo zaproszenia do zdjęcia okryć i udania się do salonu, goście podchodzą witają się, całują i dopiero wchodzą „na salony”. Zasada jest prosta – po wejściu do domu, zdejmujemy okrycia, przechodzimy dalej do pomieszczenia bardziej reprezentacyjnego niż przedpokój i dopiero witamy się, zaczynając od pani i pana domu. Przy powitaniu pierwsza wyciąga rękę osoba wyższa rangą, starsza do młodszej i kobieta do mężczyzny. Mężczyzna natomiast zawsze pierwszy kłania się kobiecie. Wszystkie osoby wchodzące do pomieszczenia witają pierwsi obecnych jeżeli nawet są ich zwierzchnikami.

Przedstawianie osób zgodnie z zasadą precedencji nie jest wcale takie proste.

Sytuacja jest prosta jeśli mamy do czynienia z przedstawieniem dwóch osób o równym statusie czyli wieku, płci czy zajmowanego stanowiska. Można wygłosić formułkę typu: „Poznajcie się Państwo” i pozwolić na samodzielne przedstawienie się osób, które powinny jednocześnie do siebie wyciągnąć ręce. Ale gdy mamy do czynienia z różnym statusem trzeba pamiętać o następujących zasadach: wyższemu rangą przedstawiamy osobę niższej rangi, starszemu – młodszego i kobiecie przedstawiamy mężczyznę, osobie publicznej przedstawiamy osobę niepubliczną, małżeństwu – osobę pojedynczą, niezależnie od tego czy jest to kobieta czy mężczyzna oraz nowo przybyłych gości przedstawia się już obecnym.”

Źródło: www.psz.pl

Pt., 10 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: