Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad połowa Polaków wierzy Unii Europejskiej

Ponad połowa Polaków wierzy Unii Europejskiej fotolia.pl

Największym zaufaniem w kwestiach europejskich cieszą się przedstawiciele samorządów oraz europosłowie i to oni powinni informować społeczeństwo o bezpośrednich korzyściach płynących z członkostwa w Unii Europejskiej. Polaków, podobnie jak większość Europejczyków, zajmują kwestie bezrobocia i systemu opieki zdrowotnej.

Jak wynika badania Eurobarometru przeprowadzonego we wrześniu tego roku Polacy są jednym z najbardziej wierzących UE narodów.Ponad połowa (51%) ufa UE, co wyraźnie wyróżnia RP na tle średniej unijnej na poziomie 42%. W województwie świętokrzyskim zaufanie do UE wynosi 61% i jest najwyższe w całej Unii.

- Przyglądając się zestawieniu w skali całej UE, widać wyraźnie, iż prowadzona do tej pory polityka wobec Polski wyrażająca się głównie wsparciem jakie otrzymujemy w postaci funduszy, pomagającym nam doganiać kraje od wielu lat będącymi członkami UE, jest efektywna i doceniana - stwierdził Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i wiceprzewodniczący Komisji obywatelstwa, sprawowania rządów, spraw instytucjonalnych i zewnętrznych (CIVEX).

Wyniki badania Eurobarometru zaprezentowano w Brukseli podczas EuroPCom, 6. Europejskiej Konferencji na temat Komunikacji w Sektorze Publicznym, organizowanej i prowadzonej przez Europejski Komitet Regionów (KR).

Z badania wynika także, iż mieszkańcy Polski wschodniej i województwa wielkopolskiego najbardziej ufają władzom lokalnym w kwestiach europejskich, z kolei ci z części południowej i zachodniej europosłom. 58% respondentów w Polsce wskazało na bezrobocie, jako na największy problem, przy czym średnia unijna wynosi 46%. Paradoksalnie najgorzej sytuację na rynku pracy oceniają województwa mazowieckie i wielkopolskie, (ponad 65%) gdzie poziom bezrobocia jest najniższy w kraju. Mieszkańcy tych regionów oceniają również poziom życia najniżej w skali kraju obecnie i w perspektywie następnych dwunastu miesięcy. Najbardziej pozytywnie na tle całego kraju sytuację ekonomiczną w regionie oceniają mieszkańcy podkarpacia (81% ankietowanych ocenia sytuację jako dobrą).

System opieki zdrowotnej został wskazany przez polskich respondentów, jako druga problematyczna kwestia (43% przy unijnej średniej 26%). Na trzecim miejscu w hierarchii ważności znajduje się sytuacja ekonomiczna (16.43% na tle 21% średniej w UE). W Polsce podobnie jak w innych regionach europejskich wzrasta liczba osób zaniepokojonych imigracja, niemniej jest to dopiero czwarty w hierarchii ważności problem (na poziomie 16% w porównaniu ze średnią 24% w UE) i dotyczy regionów przy granicy z Ukraina: lubelskiego i świętokrzyskiego.

- Badanie pokazuje, że każdy kraj UE boryka się z podobnymi problemami: służba zdrowia, bezrobocie, przestępczość, odpływ ludzi oraz kapitału. Z jednej strony stanowić to powinno impuls dla instytucji europejskich, w tym również Komitetu Regionów, do podjęcia dyskusji na forum UE. (…) Najważniejsze, iż ogólny odbiór UE wśród obywateli jest dość pozytywny i o ile w krajach borykających się dziś z kryzysem widać wyraźny spadek entuzjazmu, to właśnie kraje jak m. in. Polska stanowią najsilniejsze oparcie dla struktur europejskich dzięki swej determinacji, tempu wzrostu oraz skutecznej realizacji założeń polityk europejskich na każdym szczeblu -  podsumował Geblewicz.

Źródło: http://cor.europa.eu/pl/news/regional/Pages/eurobarometer-rezulaty.aspx

Śr., 11 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska