Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracodawca nie może zapytać o stan zdrowia podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Pracodawca nie może zapytać o stan zdrowia podczas rozmowy kwalifikacyjnej fotolia.pl

Podczas rekrutacji pracodawcy często wypytują o stan zdrowia kandydatów do pracy lub chcą podania prywatnego telefonu oraz prywatnego adresu mailowego do kontaktu. Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że pracodawca nie może domagać się podawania takich danych, a pytanie o stan zdrowia jest uzasadnione tylko wobec już zatrudnionych osób, gdy wymagają tego przepisy szczególne dla danego stanowiska pracy, np. w przypadku kierowców czy pilotów.

Kodeks Pracy określa katalog danych, jakich może domagać się od nas pracodawca. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i kandydatów do pracy. Poza danymi, które określa Kodeks, pracodawca nie może pytać nas o dowolne sprawy. Tymczasem pracodawcy podczas rekrutacji chcą czasem podawania prywatnych danych kontaktowych od kandydatów albo też pytają o stan zdrowia potencjalnego pracownika.

Jeśli chodzi o kandydatów do pracy, pracodawca może żądać podania danych personalnych, czyli imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, adresu zamieszkania, a także pytać o dotychczasowy przebieg zatrudnienia – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Ewa Kraińska-Dulić z Państwowej Inspekcji Pracy. – Dotyczy to tylko umowy o pracę. Kandydat na pracownika ma obowiązek przedstawić dane, ale tylko te, gdzie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Natomiast jeśli gdzieś wykonywał inną pracę dorywczą, nie musi o tym informować.

Pracodawca nie może domagać się od kandydatów do pracy podania prywatnego numeru telefonu komórkowego lub prywatnego adresu mailowego.

Przepisy wyraźnie wskazują, że należy podać tylko adres zamieszkania. Jeżeli ktoś chce podać swoje prywatne dane kontaktowe, to może to zrobić, ale nie ma takiego obowiązku – podkreśla Ewa Kraińska-Dulić.

Zdarza się dość często, że pracodawcy pytają kandydatów do pracy o stan zdrowia, a kobiety o to, czy są w ciąży.

To jest sfera prywatnych informacji. Kandydat nie jest absolutnie zobowiązany do podawania takich informacji. Jak również przyszły pracodawca nie powinien żądać takich informacji od kandydata – mówi ekspert. – Mogłoby to prowadzić także do dyskryminacji ze względu na stan zdrowia osób, które uczestniczą w rekrutacji.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy chodzi o już zatrudnione osoby, bo pracodawca w niektórych przypadkach może pytać o stan zdrowia swoich pracowników.

Niektóre przepisy szczególne umożliwiają pytanie o karalność lub stan zdrowia, bo jest to uzasadnione stanowiskiem, jakie zajmuje pracownik. Chodzi tu np. o pilotów, od których wymagany jest dobry stan zdrowia – wyjaśnia Ewa Kraińska-Dulić z PIP.

Pracodawca ma także obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych pozyskanych od kandydatów w czasie rekrutacji.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych pracodawca albo zwraca pracownikowi cały komplet dokumentów, albo zatrzymuje u siebie. Pracodawca nie może tych danych przekazywać osobom trzecim ani wykorzystywać niezgodnie z celem – podkreśla Ewa Kraińska-Dulić.

Dane kandydatów mogą być wykorzystywane tylko dla celów procesu rekrutacji.

Źródło: newseria.pl

Niedz., 23 Wrz. 2012 1 Komentarz Dodane przez: Rafał Rudka

Komentarze

Joanna
0 # Joanna 2019-07-14 12:04
Zostałam zwolniona po niespełna 23 latach pracy, bowiem lekarz nie dopuścił mnie do pracy po długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Od tamtej pory nikt nie chciał mnie zatrudnić na umowę inną, niż o dzieło. Taki rodzaj umowy nie gwarantował mi ubezpieczenia zdrowotnego, które było mi niezbędne do dalszego leczenia, a wysokość dochodów nie pozwalała na wykupienie ubezpieczenia prywatnie. W ten sposób zostałam zmuszona zostać osobą bezrobotną. Na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnyc h zawsze pytano mnie o powód zwolnienia mnie z pracy po tylu latach. Nie mogłam podać innego powodu, bo na świadectwie pracy jest napisane, z jakiego artykułu zostałam.zwolni ona. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawno ści w stopniu lekkim, które w niczym mi nie pomaga na rynku pracy, a pozew o podwyższenie stopnia niepełnosprawno ści został oddalony przez sąd z uwagi na opinię biegłych stwierdzających ,że mój stan zdrowia nie uległ pogorszeniu,a ja 5 razy byłam w szpitalu od ostatniego orzeczenia.
| | |