Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Najwyższe budynki (wieżowce) w Polsce

Najwyższe budynki (wieżowce) w Polsce fotolia.pl

Wysokich budynków w Polsce jest coraz więcej, choć wysokością znacznie ustępują światowej czołówce „drapaczy chmur”. Z najwyższego budynku świata ledwo byłoby widać najwyższy budynek Polski. Wieża Burdż Dubaj w Emiratach Arabskich ma 829 m wysokości i jest 3,5 razy wyższa niż Polski rekordzista. Osiem z dziesięciu najwyższych wieżowców Polski stoi w Warszawie toteż pozwoliliśmy sobie przedstawić dwa zestawienia najwyższych budowli w podziale na budynki znajdujące się poza Warszawą i te znajdujące się w stolicy.

Oto ów zestawienia najwyższych wieżowców w Polsce:  

A. Najwyższe budynki znajdujące się poza Warszawą:

1. Sky Tower (Wrocław)
Całkowita wysokość to: 212m.
Oddany do użytku w maju 2012 roku kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny we Wrocławiu, na osiedlu Południe. Budynki stoją w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą). Główna wieża jest najwyższym budynkiem w Polsce w kategorii wysokość do dachu, jednocześnie jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w UE i drugim w całej Europie. Całkowita wysokość to 212 m, wysokość do dachu to 205,82, liczba kondygnacji to 50.

2. Sea Towers (Gdynia)
Całkowita wysokość to: 141,6m.
Najbardziej rozpoznawalny apartamentowiec na Pomorzu. Swoją niezwykłość zawdzięcza w głównej mierze doskonałej lokalizacji, czyniącej go bardzo atrakcyjnym dla turystów z całego świata. Luksusowy i niezwykle nowoczesny budynek jest umiejscowiony zaledwie kilkanaście metrów od Zatoki Gdańskiej, co sprawia wrażenie, jakby wyłaniał się bezpośrednio z wody.

3. PAZIM (Szczecin)
Całkowita wysokość to: 128m.
Kompleks pełniący funkcje biurowca, centrum bankowego i handlowego, hotelu oraz dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Wysokość budynku to 92 m, a razem z masztem antenowym mierzy 128 m. Budynek ten posiada 22 kondygnacje. Został zaprojektowany przez architekta Miljenkę Dumencića, a otwarty w 1992 roku.

4. Altus (Katowice)
Całkowita wysokość to: 125m.
Altus (dawniej Uni Centrum, Business Center 2000 budowę ukończono w 2003 roku) położony przy ul. Uniwersyteckiej, o wysokości 125 metrów (106 metrów do dachu). Budynek skupia w sobie funkcje biurowe oraz handlowe (6-piętrowy pasaż handlowy w atrium). Ostatnio po raz pierwszy w tej lokalizacji odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegu po Schodach. Altus zalicza się do tzw. inteligentnych budynków. Posiada on BMS (Building Management System), który w sposób scentralizowany steruje i nadzoruje pracę wszystkich instalacji wieżowca.

5. Akademik Kredka (Wrocław)
Całkowita wysokość to: 110m.
Budynek ten mieści się przy ulicy Grunwaldzkiej 69 we Wrocławiu. Budynek liczy 23 kondygnacje, na których mieści się 290 pokoi. Architektem budynku był profesor Politechniki Wrocławskiej Marian Barski. Z dachu akademika nadawane są programy radiowe stacji RMF Classic i Chilli ZET.

6. Collegium Altum (Poznań)
Całkowita wysokość to: 106m.
Wieżowiec ten należy do Uniwersytetu Ekonomicznego, znajdującego się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16 w Poznaniu. Wzniesiony został w latach 1979-1991 według projektu Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza z 1976 roku z przeznaczeniem na bibliotekę Uniwersytetu Ekonomicznego. Budynek wykonano stosując stalową konstrukcję szkieletową, zaś elewację wyłożono charakterystycznymi, czerwonymi płytami z metalu. Posiada 22 kondygnacje.

7. Biurowiec Wojewódzki (Katowice)
Całkowita wysokość to: 105m.
Budynek ten jest położony w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 31. Został zbudowany w roku 1985. W obiekcie tym mieści się między innymi Prokuratura Wojewódzka, Prokuratura Apelacyjna, zarząd KZK GOP, Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Regionalna Izba Obrachunkowa oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Posiada 22 kondygnacje.

8. Cracovia Business Center (Kraków)
Całkowita wysokość to: 105m.
Jest obecnie najwyższym krakowskim wieżowcem o wysokości 105 metrów. Ma 20 kondygnacji i znajdują się w nim biura. Wieżowiec znajduje się w dzielnicy II Grzegórzki, na Alei Pokoju, przy Rondzie Grzegórzeckim. Elewacja budynku jest wykonana z luksemburskiego szkła, które odbija światło - stąd wzięła się jego potoczna nazwa Błękitek.

9. Andersia Tower (Poznań)
Całkowita wysokość to: 102m.
Budynek Andersia Tower usytuowany jest w ścisłym centrum Poznania, na Placu Andersa, przy skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Półwiejskiej. Biurowiec zbudowany został w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez Von der Heyden Group i miasto Poznań. Zaprojektowała go Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Inwestycja została oddana do użytku latem 2007 roku. Posiada 21 kondygnacji.

10. Stalexport 1 (Stalexport 1 i 2)(Katowice)
Całkowita wysokość to: 99m.
Ukończone odpowiednio w 1981 i 1982 roku dwa połączone ze sobą (u podstawy) wieżowce (Stalexport 1 oraz Stalexport 2), mieszczące się w Katowicach przy ulicy A. Mickiewicza 29. Zaprojektowane zostały przez jugosłowiańskiego architekta Georga Gruićicia w końcu lat 70 XX wieku. Pierwotnie użytkowane jako biura Central Handlu Zagranicznego. Stalexport 1 posiada 99m. i 22 kondygnacje, natomiast Stalexport 2 posiada 92m. i 20 kondygnacji.

B. Najwyższe budynki znajdujące się w Warszawie:  

1. Pałac Kultury i Nauki  
Całkowita wysokość to: 231m.
Jest najwyższym budynkiem w Polsce (biorąc pod uwagę wysokość całkowitą) znajdującym się w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o. Posiada 42 kondygnacje i  ma 188m. wysokości mierzonej do dachu toteż pod tym względem jest drugim co do wysokości budynkiem w Polsce (po Sky Tower we Wrocławiu).

2. Warsaw Trade Tower
Całkowita wysokość to: 208m.
Jest drugim pod względem wysokości wieżowcem Warszawy, położony na Woli, przy ulicy Chłodnej 51. Zbudowany wg projektu pracowni Wyszyński, Majewski, Hermanowicz & RTKL Architekci, otwarty w 1999 roku. Wieżowiec WTT jest bardzo misterną konstrukcją. Fundament budynku sięga 11 metrów pod ziemię i opiera się na 156 palach. Centralnym elementem budynku jest żelbetowy trzon, w którego wnętrzu znajdują się szybkie windy, osiągające prędkość 25,2 km/h oraz wszystkie niezbędne instalacje, dzięki którym Warsaw Trade Tower jest jednym z najbardziej „inteligentnych” budynków w Warszawie.

3. Rondo 1
Całkowita wysokość to: 192m.
Znajduję się w Warszawie przy Rondzie ONZ. Budynek zaprojektowała znana pracownia architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Bryłę budynku tworzą dwie części: niższa 10-piętrowa, pełniąca funkcję galerii handlowo-usługowej, której budowa została zakończona na początku 2005 (budynek A), oraz wyższa 40-piętrowa (budynek B). Całość 40-piętrowej wieży jest przeszklona, a w nocy także majestatycznie oświetlona.

4. Hotel Marriott
Całkowita wysokość to: 170m.
Właściwa nazwa budynku to Centrum LIM, jednak przyjęła się nazwa hotelu będącego w budynku. Wieżowiec ten jest kompleksem biurowo-hotelowym zlokalizowany w centrum Warszawy. Obiekt jest administrowany przez spółkę LIM Joint Venture. Architektura Marriotta nie wyróżnia się wprawdzie niczym szczególnym, ale zdecydowanie należy do udanych. Budynek ma poważną, stonowaną, ciemnozieloną barwę, która dobrze współgra ze znajdującym się tuż obok błękitnym gmachem Intraco II. Bryła Marriotta to prawie jednolity prostopadłościan, jedyne urozmaicające ją elementy to białe krawędzie i dwa ciemne pasy, jeden na szczycie budowli, a drugi oddzielający część biurową i hotelową budynku. Posiada 40 kondygnacji.

5. Warsaw Financial Center
Całkowita wysokość to: 165m.
Projektantem wieżowca były amerykańskie pracownie A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates, które współpracowały z polskimi architektami. Wieżowiec ten jest jednym z najnowocześniejszych biurowców w europie. Większość instalacji znajduje się pod ziemią, m.in. olbrzymi agregat prądotwórczy, dzięki któremu w razie awarii w mieście WFC jest w stanie wytwarzać energię dla całego budynku. Znajduje się tu także punkt uzdatniania wody. Poza tym każde biuro jest klimatyzowane i wyposażone w łącza satelitarne oraz Internet. Posiada 34 kondygnacje. Ciekawostką jest fakt iż podczas budowy do umieszczenia masztu antenowego konieczne było użycie śmigłowca Mi-8.

6. InterContinental Warsaw
Całkowita wysokość to: 164m.
Budynek ten zaprojektował zespół architektów pod kierownictwem nieżyjącego już Tadeusza Spychały. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Emilii Plater, Śliską i Sosnową. Budynek charakteryzuje jednolita, smukła bryła, utrzymana w groszkowej tonacji kolorów, podobnie jak sąsiadujący wieżowiec WFC. Mieści 326 pokoi gościnnych o różnym standardzie, w tym apartament prezydencki, 77 luksusowych apartamentów z aneksem kuchennym oraz posiada 12 sal konferencyjnych. W budynku jest również sala balowa, dwa bary, dwie restauracje, pijalnia czekolady E. Wedel, sauna, fitness club, spa, solarium. Na 43 i 44 piętrze (150 metrów nad ziemią) położony jest nowoczesny basen.

7. Oxford Tower
Całkowita wysokość to: 150m.
Ów wieżowiec znajdujw się w Warszawie przy ulicy Chałubińskiego 8. Zbudowany został w 1979 roku, według projektu Jerzego Skrzypczaka, H. Świergockiej-Kaim, Wojciecha Grzybowskiego. Posiada 42 kondygnacje. Ciekawostką jest fakt iż budynek ten „zagrał” Szkołę Podstawową im. Stanisława Lema w filmie Pan Kleks w kosmosie w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego z 1988 roku.

8. Intraco I
Całkowita wysokość to: 138m.
Budynek znajduje się przy ulicy Stawki, na północnych krańcach Śródmieścia, tuż przy granicy z Żoliborzem - historyczną warszawską dzielnicą mieszkaniową. Został zbudowany w 1975 roku i jest jednym z pierwszych wybudowanych w Warszawie typowych drapaczy chmur. Architektura budynku jest dość prosta, wieżowiec jest jednolitą, prostopadłościenną bryłą. Posiada 39 kondygnacji.

9. TP S.A. Tower  
Całkowita wysokość to: 128m.
Ten nietypowy biurowiec został wzniesiony w 2001 roku przy ulicy Twardej 18, w otoczeniu 16-piętrowej zabudowy mieszkaniowej osiedla Za Żelazną Bramą. Konstrukcja nie jest zwieńczona żadnym masztem, gdyż na dachu budynku znajduje się lotnisko dla śmigłowców. Wieżowiec posiada 30 kondygnacji. Cechą charakterystyczną budynku jest zewnętrzna winda jeżdżąca z prędkością 2,5 m/s w odchylonym o 14° od pionu szybie.

10. Łucka City
Całkowita wysokość to: 127m.
Jest to wysokościowiec mieszkalny położony na Woli, przy ulicy Łuckiej 15. Jest on jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce. Posiada 30 kondygnacji. W budynku znajdują się łącznie 342 mieszkania, a ich powierzchnia wynosi od 37 do 243 m². Na wyższych piętrach położone są apartamenty z widokami na Warszawę. Architektura wieżowca Łucka City wydaje się trochę zbyt skomplikowana. Budynek zwęża się ku górze i sprawia wrażenie jakby był posklejany z przypadkowych brył.

Źródło: budowle.pl, wikipedia.pl oraz wiezowce.waw.pl

Pt., 21 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa