Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skuteczne starania ZPP

Powiaty będą mogły otrzymywać pieniądze na dokumentację projektów inwestycyjnych, a i gminy skorzystają na zmianie ustawy o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych.
W minionym tygodniu weszły w życie zmiany w ustawie o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Zmiany te były efektem starań ZPP i znanego działacza samorządowego z Łowicza i bankowca – Pawła Lisowskiego (pięknie dziękujemy).
Dzięki wprowadzonym zmianom kredyt udzielany na przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych wzrośnie o 500 tys. zł. Pieniądze, w wysokości do 1 miliona złotych będą mogły otrzymywać nie tylko gminy, ale i także powiaty i ich związki.
Dotychczas z takiej możliwości mogły korzystać jedynie gminy i ich związki. Nowelizacja ustawy o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych powinna wpłynąć na zwiększenie się liczby projektów przewidzianych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej.
Po wprowadzonych zmianach w ustawie, Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł udzielać preferencyjnych kredytów w wysokości do 80 proc. zaplanowanych kosztów netto przygotowania dokumentacji. Kwota ta nie będzie mogła być jednak wyższa niż milion złotych.
Nowela zakłada rozszerzenie katalogu kosztów dokumentacji niezbędnej do przygotowania projektów inwestycji komunalnych. Wsparcie będzie m.in. koszty przygotowania dokumentacji przetargowej, dokumentacji związanej z ocenami oddziaływania na środowisko, dokumentacji przyrodniczej, biznesplanu, a także map lub szkiców lokalnych sytuujących inwestycję. Fundusz pokryje również wydatki poniesione na opłaty związane z koniecznością uzyskania niezbędnych rozstrzygnięć administracyjnych na etapie przygotowania inwestycji.
Zachęcam do korzystania z tej nowej możliwości wsparcia procesów inwestowania w infrastrukturę techniczną w gminach i powiatach.


Udanego tygodnia

Marek Wójcik

Niedz., 3 Prn. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: