Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Błędne obliczenia ceny poprzez błędne określenie stawki VAT

Błędne obliczenia ceny poprzez błędne określenie stawki VAT fotolia.pl

Wyrok KIO z dnia 10 kwietnia 2012 sygn. akt KIO 588/12 dotyczący błędnego obliczenia ceny poprzez błędne określenie stawki VAT

Izba podziela stanowisko zamawiającego w zakresie obciążającego go obowiązku zachowania wymogów formalnych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz obowiązku odrzucenia oferty wykonawcy, gdy spełnione są przesłanki wynikające z art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy, co jednoznacznie podkreślono w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 20 października 2011 r., sygn. akt III CZP 52/11: „Określenie w ofercie ceny brutto z uwzględnieniem nieprawidłowej stawki podatku od towarów i usług stanowi błąd w obliczeniu ceny, jeżeli brak jest ustawowych przesłanek wystąpienia omyłki (art. 89 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (...)".

Niewłaściwe wskazanie kwoty VAT, jako czynnika cenotwórczego, przy sformułowaniu postanowień w siwz w rozpoznawanej sprawie, zobowiązujące wykonawców do podania kwoty podatku VAT z uwzględnieniem stawki obowiązującej w dniu składania ofert, nie podlega poprawieniu na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 2 lub 3 ustawy i stanowi błąd w obliczeniu ceny oferty.

Wskazanie „0,00" zł w ofercie odwołującego - kwoty podatku VAT, ze względu na status wykonawców, zasadnie budziło wątpliwości zamawiającego. Żądanie wyjaśnień z jakim zwrócił się zamawiający do odwołującego na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy było zwięzłe. Stosowna do wezwania była odpowiedź (pisma - z dnia 13 marca 2012 r. zamawiającego i z dnia 14 marca 2012 r. odwołującego). W doktrynie i orzecznictwie, w tym Izby, jednoznacznie przyjmuje się, że zamawiający oczekując wyczerpujących wyjaśnień zobowiązany jest wskazać wątpliwe zakresy oferty. W jednym z orzeczeń dotyczących wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień, Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z dnia 9 grudnia 2010 r. sygn. akt V Ga 122/10 uznał, że o wezwaniu przesądzają uzasadnione wątpliwości zamawiającego, a pytanie skierowane do wykonawcy powinno wskazywać elementy oferty, które podczas jej badania wzbudziły wątpliwości, co których zamawiający oczekuje wyjaśnień, a także zakres oczekiwanych wyjaśnień.

Pełny tekst orzeczenia dostępny jest tutaj.

Źródło: Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 5/2012

Pt., 22 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka