Pierwszy dzień XV Zgromadzenia wypełniły seminaria tematyczne, poświęcone ważnym problemom dotykającym codzienne funkcjonowanie samorządów powiatowych. I tak:
Jak wdrożyć ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i nie wydać ani grosza? Seminarium pod takim tytułem poświęcone było próbom szukania rozwiązań w zakresie efektywnego zarzadzania środkami, jakimi dysponuje powiat na finansowanie pieczy zastępczej. Podczas seminarium wskazano możliwe rozwiązania zarówno bieżące (np. poprzez formułowanie umów z rodzinami zastępczymi), jak i systemowe (poprzez odchodzenie z instytucjonalnej pieczy zastępczej na rzecz form rodzinnej pieczy zastępczej oraz racjonalizacja zatrudnienia w placówkach opiekuńczo-wychowawczych). Sposoby te mogą przyczynić się do zredukowania kosztów wdrożenia ustawy,
a w dalszej perspektywie do zmniejszenia wydatków na pieczę zastępczą. Uczestnicy seminarium zgodnie przyznawali, że kluczową kwestią jest po pierwsze działanie na rzecz powrotu dziecka do rodziny i po drugie - przyspieszenie procedur adopcyjnych tak, aby pobyt dziecka w pieczy zastępczej rzeczywiście miał charakter czasowy.
Przekształcenia szpitali powiatowych to wciąż jest temat budzący wiele emocji. Seminarium poświęcone było przede wszystkim właściwemu przygotowaniu się do procesu przekształcenia SPZOZ-u w spółkę prawa handlowego, w tym kwestiom pracowniczym w procesie przekształceń. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele PwC (Pricewaterhouse Coopers) oraz Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Swoją prezentację przedstawił również Pan Marek Wójcik – Zastępca Sekretarza Generalnego ZPP, poświęconą mitom na temat przekształceń. Celem prezentacji było pokazanie, że samo przekształcenie SP ZOZ-u, nie jest remedium na walkę z zadłużeniem placówki opieki zdrowotnej. Uczestnicy seminarium najczęściej zadawali pytania i wypowiadali się w kwestiach problemów z interpretacją prawa podatkowego w procesie przekształceń oraz roli związków zawodowych w procesie zmiany formy organizacyjno-prawnej.
Seminarium zarządzanie drogami powiatowymi to z kolei przedstawienie działań koniecznych do poprawy skuteczności zarządzania drogami powiatowymi.
Na podstawie analizy przeprowadzonej przez Związek Powiatów Polskich, sformułowano listę najistotniejszych postulatów, których realizacja wpłynęłaby korzystnie na proces zarządzania drogami publicznymi. Głównym elementem, oprócz koniecznych zmian w prawie, jest uruchomienie Samorządowego Funduszu Drogowego, dzięki któremu:
- dokonana byłaby weryfikacja kategorii dróg publicznych,
- zmodernizowane byłoby około 1/3 infrastruktury drogowej zarządzanej przez samorządy terytorialne,
- zwiększą się wpływy do budżetu państwa, przewyższając wartość VAT przeznaczanego na Samorządowy Fundusz Drogowy,
- będzie funkcjonowało kilkaset podmiotów gospodarczych działających w sektorze budownictwa lub pracujących na jego rzecz, oraz utrzymane kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy.
Szczegółowy raport autorstwa M. Wójcika i R. Rudki opublikowany zostanie na łamach Dziennika Warto Wiedzieć.
Głównym punktem seminarium poświęconego finansom samorządów powiatowych było wystąpienie przedstawicielki Ministerstwa Finansów – Marianny Borowskiej, Zastępcy Dyrektora Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego. Prezentacja, oparta na przytoczeniu suchych danych statystycznych dotyczących poziomu zadłużenia oraz przekazaniu założeń nowych regulacji ukierunkowanych na ograniczenie deficytu jednostek samorządu terytorialnego, wzbudziła żywą reakcję licznie zebranych słuchaczy. W ramach dyskusji wskazywali oni konieczność szerszego spojrzenia na obecne problemy powiatów i podjęcia prac nad nowym systemem dochodów samorządowych. W ten kierunek dobrze wpisała się sformułowana przez Marka Wójcika idea samorządowego funduszu drogowego – na tym seminarium po raz pierwszy przedstawiona szerszej publiczności.
Jako ostatnie, ale tylko w tej relacji, a nie pod względem znaczenia poruszanej tematyki, wymienić należy seminarium dotyczące przyszłości Powiatowych Urzędów Pracy, podejmujące palący i wbrew swej nazwie aktualny temat. Po retrospektywnym spojrzeniu na Fundusz Pracy w wykonaniu Grzegorza Kubalskiego z ZPP, głos zabrał praktyk Jerzy Kędziora, dyrektor PUP w Chorzowie i przewodniczący rady dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy. Przedstawił problemy z jakimi borykają się dyrektorzy w zarzadzaniu urzędami - przeregulowanie prawa i zmiany w Funduszu Pracy. Jednak głównym przesłaniem spotkania starostów było zaproszenie do nich skierowane przez wiceminister pracy i polityki społecznej Czesławę Ostrowską, która zapowiedziała utworzenie specjalnego zespołu roboczego z udziałem przedstawicieli Związku Powiatów Polskich, który pochyli się nad bieżącymi sprawami funkcjonowania służb zatrudnienia oraz ich przyszłości.