Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

XXII edycja konkursu im. prof. Michała Kuleszy – nagrodzono najlepsze publikacje

XXII edycja konkursu im. prof. Michała Kuleszy – nagrodzono najlepsze publikacje fot.pixabay

Dr hab. Justyna Wasil z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej została laureatką XXII edycji Konkursu „Samorządu Terytorialnego” im. prof. Michała Kuleszy. Nagroda została wręczona 23 października podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W tegorocznej edycji wyróżniono najlepszą książkę z zakresu samorządu terytorialnego wydaną w 2023 roku, rezygnując z dotychczasowej formuły, w której nagradzano rozprawy doktorskie, prace magisterskie i licencjackie.

Nagroda główna w wysokości 10 tys. zł trafiła do dr hab. Justyny Wasil za publikację „Przywództwo lokalne kobiet w Polsce. Studium gmin wiejskich”, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w 2023 roku. Książka poświęcona jest roli kobiet jako liderek lokalnych społeczności w gminach wiejskich, a badania do niej trwały kilka lat, obejmując około 600 respondentów.

Podczas odbioru nagrody laureatka podkreśliła, że samorząd jest dla niej fascynującym tematem, zwłaszcza w kontekście przywództwa kobiet na terenach wiejskich. „Moja książka nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie setek respondentów, którzy zgodzili się udzielić wywiadów i wypełnić ankiety” – powiedziała dr Wasil.

Sąd konkursowy przyznał również wyróżnienie specjalne za fundamentalne opracowanie z zakresu samorządu terytorialnego. Nagrodzona została inicjatywa prof. dr hab. Ireny Lipowicz, która podjęła się redakcji naukowej trzytomowego „Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego”. Dzieło to, wydane przez Wolters Kluwer Polska, obejmuje trzy kluczowe tomy:

  • „Podstawowe pojęcia i podstawy prawne funkcjonowania”,
  • „Ustrój samorządu terytorialnego”,
  • „Samodzielność samorządu terytorialnego – granice i perspektywy”.

Publikacja, w której współpracowało ponad 60 profesorów, ma stanowić wsparcie dla samorządowców, prawników oraz sądów.

Prof. Lipowicz, dziękując za współpracę, zwróciła uwagę na trudności, jakie wiązały się z koordynacją pracy tak licznego zespołu, podkreślając, że projekt miał na celu stworzenie pomnikowego dzieła, które będzie użyteczne w praktyce funkcjonowania samorządów przez wiele lat. „To wielkie wyzwanie, ale także sukces, że udało się stworzyć dzieło, które nie będzie tylko symbolicznym pomnikiem, ale praktycznym narzędziem wspierającym samorządy” – powiedziała prof. Lipowicz.

Konkurs im. prof. Michała Kuleszy organizuje redakcja miesięcznika „Samorząd Terytorialny” wydawanego przez Wolters Kluwer Polska. Patronami wydarzenia są kluczowe organizacje samorządowe, takie jak Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP, Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Celem konkursu jest promowanie najnowszych osiągnięć naukowych i praktycznych w obszarze samorządu terytorialnego oraz decentralizacji władzy, a także inspirowanie młodych badaczy do podejmowania tematów związanych z organizacją i działalnością władz lokalnych. W tegorocznej edycji zwrócono szczególną uwagę na publikacje dotyczące ustroju administracyjnego państwa i decentralizacji, a także na kwestie finansów publicznych, zarządzania oraz socjologii i historii samorządów.

Konkurs im. prof. Michała Kuleszy cieszy się dużym uznaniem w środowisku samorządowym i akademickim, a prace nagrodzone w ramach tego wydarzenia są często wykorzystywane w praktyce przez samorządy oraz w procesach decyzyjnych na różnych szczeblach administracji publicznej.

Źródło: Wolters Kluwer Polska

Czw., 24 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła