WSA w Rzeszowie: zawiadomienie wnoszącego podanie o jego przekazaniu stanowi czynność materialno-techniczną, której nie zaskarża się do sądu administracyjnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny swoim postanowieniem objaśnił, w jakiej formie następuje przekazanie podania, które wnoszący zaadresował do nieodpowiedniego organu. Jak wynika z przepisu prawa wyrażonego w art. 65 § 1 k.p.a., a także dorobku orzecznictwa, w przypadku gdy organ administracji publicznej jest niewłaściwy w sprawie, w której wniesiono do niego podanie, ma obowiązek niezwłocznego przekazania takiego podania instytucji właściwej. O czynności informowany jest wnoszący podanie, dowiadujący się w ten sposób o mylnym ustaleniu adresata swojego wniosku. Taka informacja nie stanowi jednak rozstrzygnięcia i nie przyjmuje formy decyzji ani postanowienia. W opisywanej przez Sąd sprawie, skarżący podjął próbę wniesienia środka zaskarżenia na przekazanie przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności jego podania do powiatowego odpowiednika tej instytucji. Z udzielonej mu informacji nie wynikała jednak możliwość podjęcia czynności odwoławczej, a forma, w jakiej nastąpiło powiadomienie o przekazaniu podania, nie czyniła zadość wymaganiom dot. formy aktów, które można zaskarżyć do odpowiedniego sądu administracyjnego.
Mając to na uwadze, należy przyjąć, że informacja o przekazaniu podania nie należy do żadnej z kategorii aktów ani czynności, na które przysługuje skarga unormowana w art. 3 § 2 p.p.s.a. Sąd administracyjny nie ma zatem możliwości wydania merytorycznego rozstrzygnięcia w tym zakresie, wskutek czego nieuprawniona skarga podlega odrzuceniu.
Postanowienie WSA w Rzeszowie z 8 października 2024 r. (sygn. II SA/Rz 1067/24)
Źródło: CBOSA