8 maja odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Na Komisji Polityki Społecznej i Rodziny omówiono ogólne założenia ustawy.
Po dosyć długim procedowaniu, rząd skierował wreszcie do parlamentu projekt aktu prawnego mającego być implementacją unijnej dyrektywy dotyczącej ochrony osób zgłaszających nadużycia w podmiotach publicznych i prywatnych tzw. sygnalistów.
Projektowana ustawa ma na celu określić warunki objęcia ochroną sygnalistów zgłaszających lub publicznie ujawniających informacje o naruszeniach prawa; środki ich ochrony, a także m.in. zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania w związku z tym działań. Ustawa wprowadzi też m.in. przepisy karne za stosowanie działań odwetowych w stosunku do sygnalistów. Ustanowi też Rzecznika Praw Obywatelskich jako „centralny” organ w zakresie ochrony sygnalistów.
Przepisy opracowywano od kilku lat, ale dopiero niedawno przyspieszono prace, gdy nowy rząd został postawiony w sytuacji braku implementacji przepisów co wiąże się z karami od Unii.
W toku dyskusji można było zauważyć, że w zależności od umiejscowienia podmiotu na „rynku” . Organizacje pracodawców chciałyby ograniczenia zakresu działania ustawy lub ułatwień w jej stosowaniu. Natomiast związkowcy i organizacje pozarządowe związane z prawami człowieka oczekują jak najszerszego działania przedmiotowego i podmiotowego.
Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski reprezentujący rząd podczas posiedzenia stwierdził, że ustawa z tego względu musi być kompromisowa, ale również z tego powodu po dwóch latach resort chce przeprowadzić analizę jej funkcjonowania i ewaluację.
Następne posiedzenie komisji będzie poświęcone szczegółowemu omówieniu przepisów.
W posiedzeniu, na zaproszenie przewodniczącej, wziął udział przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.
Retransmisję można obejrzeć na stronie Sejmu.