Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w organizacji wyborów

Zmiany w organizacji wyborów .

Nowelizacja kodeksu wyborczego przeprowadzona ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023.497) wprowadziła liczne zmiany, które wpłyną na organizację procesu wyborczego w gminach.

Całkowitą nowość stanowią działania mające na celu zwiększenie frekwencji w wyborach. Wśród nowych przepisów, do najważniejszego obowiązku wójta będzie należała organizacja transportu do lokali wyborczych wyborców niepełnosprawnych oraz osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 rok życia.
Kolejna rewolucyjna zmiana dokona się w związku z wprowadzeniem Centralnego Rejestru Wyborców, który ujednolici dotychczas rozproszone prowadzenie rejestru wyborców przez gminy. Zmiany dotknęły także składów i trybu funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych oraz instytucji mężów zaufania i obserwatorów społecznych.

Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu, których termin ogłoszono na 15 października 2023 r. będą zatem dla samorządów wielkim sprawdzianem, z tego jak przyswojone i wykonane zostaną nowe lub zmienione zadania nałożone na nie w związku z organizacją procesu wyborczego.

Chcąc wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego w procesie właściwego przeprowadzanie procesy wyborczego Związek Powiatów Polskich wydał bezpłatną publikację zatytułowaną „Zmiany w organizacji wyborów. Poradnik dla JST”, która jest krótkim przewodnikiem po najważniejszych zmianach w Kodeksie wyborczym.

Zadaniem wydawnictwa jest usystematyzowanie wiedzy i odpowiedzenie na wątpliwości, jakie zrodziły się w związku z wprowadzonymi zmianami.

Autorem publikacji jest r.pr. Patrycja Grebla-Tarasek – ekspertka Związku Powiatów Polskich.

Wydawnictwo można bezpłatnie pobrać tutaj.

Pt., 15 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka