Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszył nabór do trzeciej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład

Ruszył nabór do trzeciej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład fotolia.pl

Rozpoczęły się kolejne nabory wniosków w ramach Funduszu Polski Ład. W drugim etapie samorządy będą mogły złożyć po trzy wnioski, przewidziany jest także dodatkowy nabór dla gmin i powiatów z terenów popegeerowskich. Do samorządów łącznie ma trafić ok. 20 mld zł.

28 grudnia rozpoczął się nabór wniosków w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Potrwa do 15 lutego 2022 roku. Rząd przewiduje jednak możliwość przedłużenia terminu.

W ramach drugiego naboru samorządy mogą składać po trzy wnioski. Limity dofinansowania dla wniosków to 5 mln, 30 mln i 65 mln zł. By móc składać kolejne wnioski, wcześniej niezbędne jest złożenie wniosku do 5 mln zł. Minimalny poziom udziału własnego to 5 procent, a program zakłada bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 procent wartości inwestycji.

Powiaty i gminy, w których zlokalizowane były PGR-y mogą ponadto wziąć udział w trzeciej edycji programu, która zakłada wsparcie właśnie dla tych jednostek. Ta edycja potrwa od 28 grudnia 2021 roku do 15 lutego 2022 roku (z możliwością przedłużenia). Pula środków w tym naborze to ok. 2,5 mld zł.

Trzecia edycja zakłada następujące zasady naboru:

  • Samorządy mogą złożyć dwa dodatkowe wnioski (gminy i powiaty);
  • Limity dofinansowania dla wniosków to 2 mln i 5 mln (gminy) oraz 2 mln i 8 mln (powiaty).

Program zakłada bezzwrotne dofinansowanie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego to 2 proc.
W ramach pierwszej, zrealizowanej już transzy, wśród samorządów rozdysponowano 23 mld zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na budowę lub modernizację:

  • dróg,
  • szkół,
  • przedszkoli,
  • żłobków,
  • ścieżek rowerowych.

W ramach Polskiego Ładu, od nowego roku dochody z PIT i CIT mają być przekazywane w równych miesięcznych transzach. Zgodnie z zapowiedziami rządu, jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze (subwencję rozwojową), która im to wynagrodzi.

Źródło: gov.pl

Czw., 30 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska