Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O systemie ochrony zdrowia, edukacji i finansach podczas wideokonferencji Zarządu ZPP

O systemie ochrony zdrowia, edukacji i finansach podczas wideokonferencji Zarządu ZPP .

10 listopada odbyła się kolejna wideokonferencja Zarządu Związku Powiatów Polskich. Przewodniczył jej Prezes Zarządu, Andrzej Płonka.

Kwestią najważniejszą, która była dyskutowana to sytuacja służby zdrowia wobec trwającej pandemii. Omówiono pomysł przydzielania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej do szpitali, w celu wskazywania wolnych łóżek covidowych.

Dyrektor Biura ZPP Rudolf Borusiewicz wraz z Bernadetą Skóbel zdali sprawozdanie ze spotkania strony samorządowej Zespołu ds. zdrowia. Rudolf Borusiewicz zasygnalizował, że Ministerstwo Zdrowia odniosło się do propozycji wynagrodzenia w kwocie 100 zł dla lekarzy POZ, którzy jeździliby stwierdzać zgon. Póki co Ministerstwo nie planuje wprowadzenia powyższego rozwiązania. Podkreślił interwencję Związku Powiatów Polskich, by rozwiązać rosnący problem wypisania aktu zgonu. Z kolei Bernadeta Skóbel mówiła o ustaleniach Zespołu, tj. o wspólnym piśmie korporacji samorządowych strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które zostanie wysłane do osób zarządzających ochroną zdrowia w Polsce. Będzie w nim zawarta prośba o spotkanie, w którym udział wziąłby też Minister Zdrowia. Na spotkaniu tym Związek Powiatów Polskich będzie odpowiedzialny za przedstawienie sytuacji w szpitalach oraz temat stwierdzania zgonu.

Podczas wideokonferencji poruszono też sprawę oświaty i wysokości części oświatowej subwencji ogólnej. Obecnie przydzielone kwoty nie wystarczają nawet na pokrycie zadań bieżących, do czego dochodzą jeszcze podwyżki dla nauczycieli. – Dziś jedynym narzędziem, aby zwiększyć część oświatową subwencji ogólnej dla samorządów jest złożenie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego – mówiła Bernadeta Skóbel.

Swoimi doświadczeniami w poszczególnych obszarach podzielili się także członkowie Zarządu. Andrzej Nowicki, starosta piski pytał o ewentualne prace nad zmianą kwestii dotyczącej terminów administracyjnych. Prezes Zarządu ZPP przekazał słowa premiera, w których przychylał się do potrzebnych zmian. Głos zabrał również Zastępca Dyrektora Biura ZPP, Grzegorz Kubalski. Według jego informacji prace nad odpowiednimi rozwiązaniami ustawowymi trwają.

Andrzej Potępa, starosta brzeski nawiązał do działania młodzieżowych ośrodków socjoterapii, które według ustawy mają działać stacjonarnie. Starosta zasygnalizował problem polegający na tym, że organ tworzący może zawiesić funkcjonowanie takiej placówki ale ze względu na to, że nie została ona zawarta w ustawie covidowej, młodzieży nie przysługuje nauczanie zdalne.

Waldemar Trelka, starosta radomski odniósł się do kwestii finansów i zaproponował, by lobbować wspólnie za tym, by w projekcie budżetu państwa uwzględnić tarczę antykryzysową dla samorządów, chwaląc jednocześnie Rząd za dotychczasowe środki przekazane na inwestycje samorządowe.

Z kolei starosta głogowski, Jarosław Dudkowiak proponował, by zwrócić się do Ministra Edukacji, aby rozwiązał problem finansowy związany z tym obszarem.

Starostowie sygnalizowali też problem dotyczący zamykania oddziałów szpitalnych na rzecz tworzenia szpitali wyłącznie covidowych.

Uczestnicy wideokonferencji podkreślali też potrzebę rozmowy, brania pod uwagę zdania samorządów i szacunek względem nich. Za niezbędny uznano też udział samorządowców w ogólnopolskich mediach i włączenie się do dyskusji na najważniejsze dla Polaków tematy.

Wt., 10 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska