630-lecie utworzenia powiatu brzezińskiego i 15-lecie jego odtworzenia to ważne powody do świętowania.
Był tort, pokazy i konkursy kulinarne, zawody sportowe i rodzinny piknik. A po uroczystej mszy świętej w intencji mieszkańców powiatu brzezińskiego w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Brzezinach z jubileuszowym koncertem wystąpiła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Przecławiu.
Święto powiatu brzezińskiego trwało od 28 do 30 maja br. Zakończyła je uroczysta sesja rady powiatu, w trakcie której przypomniano historię powiatu oraz przedstawiono inwestycje jakie powstały w ostatnim 15-leciu.
Najdawniejsza wzmianka o Brzezinach, będących siedzibą powiatu i miejscem odbywania sądów, pochodzi z roku 1386. W dawnej Polsce do drugiego rozbioru 1793 r. Brzezińskie z powiatami łęczyckim i orłowskim wchodziło do województwa łęczyckiego, prowincja wielkopolska (wschodnia). W XV i XVI w. na terenie powiatu były również miasta Łódź, Skoszewy, Bratoszewice, Stryków, Będków, Ujazd.
W latach 1793-1918 powiat brzeziński wchodził kolejno w skład zaboru pruskiego, Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego i zaboru rosyjskiego oraz zaboru niemieckiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. powiat brzeziński został odtworzony a w jego granicach znalazły się gminy: Bratoszewice, Niesułków, Mroga Dolna, Lipiny, Popień, Gałkówek, Długie, Mikołajów, Łaznów, Ciosny, Będków, Łazisko.
W czasie II wojny światowej powiat został zlikwidowany a w Polsce Ludowej został reaktywowany i funkcjonował do 1975 r. - kiedy to nastąpiła likwidacja powiatów.
Podczas reformy administracyjnej w 1998 r. powiatu nie udało się odtworzyć. Stało się to początkiem do spontanicznego protestu mieszkańców miasta i okolicznych gmin. Wynikiem tej determinacji mieszkańców i władz samorządowych oraz przychylności wojewody łódzkiego, powiat wrócił na mapę administracyjną kraju od 1 stycznia 2002 r.
W uroczystym posiedzeniu Rady Powiatu Brzezińskiego, która odbyło się 30 maja br., udział wzięli także członkowie Zarządu Związku Powiatów Polskich. Odbyli oni również wizytę studyjną w szpitalu prowadzonym przez Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o. o. - Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego i Oddział Chemioterapii, które są efektem partnerstwa samorządu powiatowego z inwestorem prywatnym.