Interesujące dyskusje na temat przyszłości i problemów polskiego samorządu, wystąpienia zaproszonych - wszystko to zdarzyło się podczas dwudniowego Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich, które odbyło się 18 i 19 kwietnia br. w Warszawie.
Pierwszego dnia Zgromadzenia Zarządowi udzielono absolutorium. Przyjęto również budżet Związku na 2016 r. oraz uchwalono zmiany w statucie Stowarzyszenia.
Marek Olszewski, przewodniczący Związku, wójt gminy Lubicz zaznaczał, że stale rośnie liczba członków czemu służą m. in. zainicjowane w tym roku spotkania regionalne. Obecność Związku jest ponadto coraz bardziej zauważalna na licznych konferencjach i w mediach.
Ważna legislacja
Poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zapewniał zgromadzonych, że Komisja ma ścisły kontakt z przedstawicielami Związku Gmin Wiejskich RP a pierwszoplanowe sprawy to finanse samorządowe. Wspomniał o projekcie ustawy o dochodach JST – stawka większa niż 8 mld. – Obecnie znajduje się od w podkomisji nadzwyczajnej – relacjonował. Tym razem ma nie ulec „zamrożeniu”.
Na posiedzeniu obecny był także Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Minister odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy adresowany do uczestników spotkania. Zapewnił też o otwartości na projekty legislacyjne, które usprawnią funkcjonowanie samorządów oraz o tym, że nie ma żadnych pomysłów o recentralizacji.
W jedności siła
Oklaskami zakończyło się wystąpienie Ludwika Węgrzyna, prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosty bocheńskiego.
- 26 lat temu powstała idea trzech „s”: samodzielność, samorządność i samofinansowanie. I cóż dzisiaj, jako samorządowcy możemy po tych 26 latach powiedzieć. Co zostało nam z tych trzech „s”? Smutek. Pozostał smutek, że następuje recentralizacja naszego państwa. Pozostał smutek, że samorząd dostaje zadania bez pełnego pokrycia finansowego. Pozostał smutek, że nikt nie wie, co będzie z ustrojem i kompetencjami samorządu - mówił. – Przez te lata zmieniliśmy Polskę. Co dziś jest ważne? Ustrój jest ważny, bo to fundament. Ale jeszcze ważniejszy jest wolumen zadań stałych, które będą wykonywały samorządy i ich finansowanie – dodawał.
– Gwałtownej zmiany wymaga ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – apelował. – W jedności siła, te same problemy ma samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki – mówił.
Przemawiał także reprezentujący Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Tomasz Bystroński, zapewniając o tym, że Instytut chce pomagać w rozwiązywaniu spraw samorządowych i jest do dyspozycji Związku. Czeka też na zgłaszanie problemów samorządowych.
Dyskusje merytoryczne
Podczas pierwszego dnia posiedzenia odbyły się debaty dotyczące zadań oświatowych oraz implementacji programu 500 plus.
Drugiego dnia rozmawiano na temat szans dla rozwoju wsi, finansowania obszarów wiejskich przez Bank Gospodarstwa Krajowego, konsolidacji rozliczeń podatku VAT.
Zgromadzenie podjęło także stanowiska m.in. w sprawie oświaty, ograniczenia kadencyjności organów wykonawczych w samorządach terytorialnych, powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego, nowelizacji prawa zamówień publicznych w zakresie zamówień in-house.