Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Żądanie wszczęcia postępowania przez prokuratora wiąże organ

Żądanie wszczęcia postępowania przez prokuratora wiąże organ fotolia.pl

Żądanie wszczęcia postępowania administracyjnego pochodzące od prokuratora wiąże organ administracji - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Zgodnie z art. 182 Kpa prokuratorowi służy prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem. Oznacza to, że prokurator ma procesową legitymację do żądania wszczęcia postępowania w każdej sprawie podlegającej załatwieniu w drodze decyzji administracyjnej. Prawo prokuratora do żądania wszczęcia postępowania administracyjnego jest niezależne od tego, czy ukształtowanie sytuacji prawnej jednostki w drodze decyzji administracyjne może być dokonane z urzędu, czy na wniosek, w tym na żądanie strony w rozumieniu art. 28 Kpa. Przyjąć jednak należy, że w przypadku, gdy przepis prawa wymaga wniosku strony w rozumieniu art. 28 Kpa, a organ administracji publicznej podjął postępowanie administracyjne na żądanie prokuratora, to warunkiem prowadzenia tego postępowania jest uzyskanie zgody podmiotu posiadającego w sprawie będącej przedmiotem postępowania własny interes prawny (strona postępowania w rozumieniu art. 28 Kpa). W sytuacji, gdy taki podmiot nie wyrazi zgody na prowadzenie postępowania administracyjnego, to organ administracji publicznej ma obowiązek umorzyć postępowanie, gdyż do podmiotu posiadającego własny interes prawny, poza ustawowo określonymi wyjątkami, należy także prawo rozporządzania postępowaniem administracyjnym (art. 61 § 2 Kpa).

Stwierdzić zatem należy, że niezgodne z prawem jest stanowisko Starosty, który odmawia prokuratorowi legitymacji do żądania wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie skierowania na kontrolne badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu.Skoro prokurator jako podmiot na prawach strony posiada legitymację formalną do żądania wszczęcia każdego postępowania administracyjnego w sprawie indywidualnej rozstrzyganej w drodze decyzji administracyjnej, to prawnie niedopuszczalne jest wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania na podstawie art. 61a Kpa z powołaniem się na okoliczność, że z żądaniem wystąpił podmiot niebędący stroną postępowania. 

Żądanie wszczęcia postępowania administracyjnego pochodzące od prokuratora wiąże organ administracji publicznej w ten sposób, że ocena wystąpienia "stanu niezgodnego z prawem" następuje dopiero w merytorycznej decyzji kończącej postępowanie administracyjne. Jeśli, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, organ administracji publicznej stwierdza, że stan niezgodności z prawem nie występuje, to odmawia dokonania oczekiwanej przez prokuratora konkretyzacji sytuacji prawnej jednostki. W konsekwencji "stan niezgodności z prawem", o którym mowa w art. 182 Kpa, nie może być kwalifikowany, jako, inna uzasadniona przyczyna w rozumieniu art. 61a Kpa, z powodu której postępowanie nie może być wszczęte.

III SA/Po 743/15 - Wyrok WSA w Poznaniu 

Źródło: CBOSA

Pt., 11 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk