Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

III Kongres Nauk Rolniczych - już wkrótce

III Kongres Nauk Rolniczych - już wkrótce fotolia.pl

Wspólna polityka rolna i rybacka to główne cele wrześniowego kongresu rolniczego. Spotkanie odbędzie się 10 września br. w Warszawie. Jego organizatorem jest minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W Kongresie przewidziany jest udział około 500 zaproszonych osób, w tym około 250 przedstawicieli nauki i doradztwa rolniczego, 150 przedstawicieli odbiorców wyników badań, w tym instytucji i organizacji sektora rolno-spożywczego oraz około 100 osób reprezentujących przedstawicieli Rządu RP, Sejmu i Senatu, w tym Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli Ambasad akredytowanych w Polsce.

Tegoroczny Kongres będzie zrealizowany w formie dwóch sesji plenarnych i siedmiu sesji panelowych oraz sesji posterowej. Określone zostały tematy referatów i trwają prace nad ich przygotowaniem. Komitet Organizacyjny pod kierunkiem pani Zofii Szalczyk, podsekretarz Stanu w MRiRW określił ramy organizacyjne wydarzenia.

Obrady III Kongresu mają na celu wskazanie kierunków badań naukowych, których realizacja i wyniki skutecznie będą wspierały proponowaną przez Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi wizję Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Poszczególne sesje Kongresu dać powinny odpowiedź, w jakich kierunkach powinny być podejmowane badania naukowe by polski sektor rolno-spożywczy mógł skutecznie konkurować zarówno na rynku wewnętrznym jak i zewnętrznym.

Obrady Kongresu powinny wskazać również jak powinna być kształtowana polska wizja wspólnotowych polityk obejmujących zagadnienia rolnictwa, żywności, w tym również pochodzenia morskiego i akwakultury oraz kierunków rozwoju obszarów wiejskich. Propozycje kompleksowych badań powinny uwzględniać uwarunkowania czynników wpływających na efektywność produkcji żywności wynikających z prognozowanych zmian klimatycznych, jej wpływu na bioróżnorodność, racjonalność gospodarowania zasobami wody technologicznej, a także stosowaniem praw biologicznych rządzących procesami zachodzącymi, w całym łańcuchu wytwarzania żywności w świecie roślin i zwierząt oraz w środowisku, w którym jest ona produkowana.

Przygotowane na III Kongres referaty, zarówno przez przedstawicieli nauki jak i praktyki, powinny stanowić podstawę do dyskusji i przedstawienia propozycji zakresu kontynuacji lub podjęcia badań, których realizacja powinna wskazać systemowe rozwiązania dla kierunków rozwoju i poprawy konkurencyjności polskiego sektora rolno-spożywczego.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć tutaj: http://www.kongres.cdr.gov.pl/

Śr., 29 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska