Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wnioski NIK dotyczące samorządów

Wnioski NIK dotyczące samorządów fotolia.pl

Najwyższa Izba Kontroli sformułowała listę niezrealizowanych wniosków dotyczacych zmian w prawie, zgłoszoną w latach 2013/2014. Prezes NIK przedstawił ją na posiedzeniu Komisji do Spraw Kontroli Państwowej wraz z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia stosownych działań i wykorzystanie wniosków jako propozycji zmian legislacyjnych.
Wnioski podzielono na 4 zasadnicze kategorie: dotyczące bezpośrednio praw obywateli, bezpieczeństwa publicznego i ruchu drogowego, usprawnienia samorządu terytorialnego oraz ochrony środowiska.

Kategoria dotycząca JST zawiera 6 nie zrealizowanych zagadnień. Pierwsze z nich dotyczy lokalizacji i budowy lądowych farm wiatrowych (nr. kontroli P/13/189 LWR). NIK wnioskuje o nowelizację art. 25 ustawy o samorządzie gminnym w celu wprowadzenia odpowiedzialności radnych, którzy nie wyłączają  się  od głosowania dotyczącego ich interesu.

Drugie zagadnienie dotyczy wydawania przez właściwe organy zintegrowanych pozwoleń na korzystanie ze środowiska (nr. kontroli P/12/168 LRZ). NIK zauważył jednak, że większość skontrolowanych jednostek stosuje się do stanowiska Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Finansów, jednak istnieje potrzeba wyeliminowania niejasności. Postuluje się tym samym o ustanowienie w załączniku do ustawy o opłacie skarbowej wysokości stawek za wydanie i zmianę pozwolenia zintegrowanego.

Kolejnym elementem do którego odniósł się NIK to realizacja i wykorzystanie przez samorządy województw i gmin dochodów z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (nr. kontroli P/12/165 LPO). Według kontroli środki te, które powinny być przekazywane na działania profilaktyczne wynikające z ustawy są one w części przeznaczane na inne cele. NIK zauważył trudną sytuację finansową JST oraz brak sankcji za inne przeznaczenie środków.

Czwarte zagadnienie dotyczy definicji punktu świetlnego oraz przypisania finansowania oświetlenia dróg publicznych zarządcy danej kategorii drogi wraz z precyzyjnym określeniem odpowiedzialnego za finansowanie oświetlenia (nr. kontroli R12/002/KAP). W ramach kontroli wykazano, że GDDKiA scedowała na gminy obowiązek finansowania oświetlenia zainstalowanego przy niepłatnych drogach ekspresowych. Precyzyjne regulacje w tym aspekcie mogłyby uchronić gminę przez nienależnymi obciążeniami finansowymi.
Kolejnym aspektem poruszonym przez NIK jest możliwość podjęcia przez Ministra Edukacji działań w celu dokonania w ustawie o systemie oświaty zmian przy obliczaniu wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych do których nie uczęszczają dzieci niepełnosprawne, by  nie uwzględniać tam wydatków bieżących na opiekę nad takimi dziećmi (nr. kontroli P/13/142/LGD).

Ostatnim poruszonym zagadnieniem w ramach wniosków dotyczących NIK jest postulat o likwidację egzekucji administracyjnej z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego (nr. kontroli I /14/002/LRZ) z powodu jej nieefektywności.

Przewodniczący komisji w celu szybszej realizacji postulatów wystosuje prośbę do Marszałka Sejmu, aby skierował on wnioski do odpowiednich komisji sejmowych. Komisja skieruje również dezyderat w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów.

Czw., 26 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk