Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP apeluje w sprawie uelastycznienia wskaźnika zadłużenia i deficytu

ZPP apeluje w sprawie uelastycznienia wskaźnika zadłużenia i deficytu fotolia.pl

20 maja br. Prezes Związku Powiatów Polskich Marek Tramś zwrócił się z pismem do Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierda Dziekońskiego z prośbą o wsparcie działań ogólnopolskich organizacji samorządowych ubiegających się o nowelizację ustawy o finansach publicznych, a konkretnie o uelastycznienie wskaźników zadłużania i deficytu określonych w artykułach 242 i 243.

W kierowanym piśmie Prezes ZPP podkreśla, że utrzymanie tych wskaźników nie tylko zahamuje działania rozwojowe największego polskiego inwestora jakim są samorządy terytorialne, ale także pozbawi gminy, powiaty i województwa możliwości aplikowania o środki unijne w okresie lat 2014–2020. W ostatecznym efekcie oznaczać to będzie chłodzenie gospodarki, spadek PKB i pogłębiające się bezrobocie, a także utratę wiarygodności Polski w relacjach z Unią Europejską.

Ponadto M. Tramś, zwraca uwagę, że szczególnie szkodliwe będzie właśnie działanie indywidualnego wskaźnika zadłużenia.

Z analiz prowadzonych przez resort rozwoju regionalnego wynika, że utrzymanie wydatków inwestycyjnych (poza wydatkami podlegającymi refundacji i ich współfinansowaniem) na średnim poziomie z okresu 2007-2011 będzie prowadzić do naruszenia równowagi budżetu bieżącego w ponad 900 jednostkach samorządu terytorialnego. Redukcja inwestycji o 20 proc. zmniejszy tę liczbę o około 200 samorządów. Jednak nawet przy zmniejszeniu wydatków inwestycyjnych o 80 proc. pozostanie około 400 samorządów, które w okresie 2014-2022 będą miały problemy z zachowaniem równowagi budżetu bieżącego. Samorządy te nie będą mogły uchwalać samodzielnie budżetu. Zdaniem ZPP, jest to najbardziej dobitny dowód na osiągnięcie kresu wydolności obecnego systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

- Dlatego, naszym zdaniem konieczne jest opracowanie nowych zasad ograniczania długu zaciąganego przez jednostki samorządu terytorialnego. Jednym z możliwych rozwiązań mógłby być powrót do rozwiązania obowiązującego w poprzednim stanie prawnym, według którego reguły indywidualnego wskaźnika zadłużenia nie ma zastosowania w stosunku do długu zaciągniętego w związku z umową o dofinansowanie, m.in. w związku z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej - dodaje Prezes ZPP M. Tramś.

Z pełna treścią wystąpienia można zapoznać się poniżej.

Niedz., 2 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka