W Gdańsku podpisano pięć umów o dofinansowanie innowacyjnych projektów w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Konrad Wojnarowski, podczas uroczystości zaznaczył, że dofinansowane projekty w wysokości 8,2 mln euro pozwolą na wdrożenie rozwiązań, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska i rozwoju nowoczesnych technologii. Podkreślił również rolę współpracy transgranicznej na obszarze Morza Bałtyckiego, która obejmuje m.in. Polskę, Danię, Niemcy, Litwę i Szwecję.
Projekty, których realizację umożliwi podpisane dofinansowanie, koncentrują się na ochronie środowiska, zrównoważonym rozwoju oraz technologicznych innowacjach. Zajmują się one takimi zagadnieniami, jak badania wraków i oczyszczanie Morza Bałtyckiego, produkcja zielonej energii, recykling opakowań papierowych oraz dekarbonizacja sieci ciepłowniczych. Trzy z projektów zostały opracowane przez Politechnikę Gdańską, a dwa przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN, przy współpracy międzynarodowej z partnerami z Niemiec, Danii, Szwecji i Litwy.
Jednym z kluczowych projektów jest BALTWRECK, który koncentruje się na technologiach badania wraków oraz usuwaniu z nich niebezpiecznych substancji, takich jak paliwa czy amunicja, które mogą zanieczyszczać Bałtyk.
Podczas uroczystości wiceminister Jacek Karnowski również wyraził zadowolenie z rosnącej aktywności pomorskich samorządów i przedsiębiorstw w sięganiu po środki unijne, podkreślając znaczenie współpracy transgranicznej w ochronie środowiska i rozwiązywaniu problemów zalegających wraków, które mogą zagrażać ekosystemowi regionu.
Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, zaznaczył, że realizowane projekty mają kluczowe znaczenie dla środowiska i gospodarki. Wyraził dumę z udziału uczelni w tych inicjatywach, podkreślając ich rolę w przyszłości zrównoważonego rozwoju.
Podpisane umowy sytuuje Politechnikę Gdańską oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN w czołówce instytucji naukowych zaangażowanych w innowacyjne badania i rozwój technologiczny na rzecz ochrony środowiska oraz zrównoważonego gospodarowania zasobami.
Program Interreg Południowy Bałtyk ma na celu wspieranie współpracy transgranicznej i już teraz uruchomiono realizację 40 projektów, na które rozdysponowano większość środków unijnych. Kolejne konkursy na projekty regularne i małej skali zaplanowano na jesień.
Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl