Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jaka przyszłość ciepłownictwa systemowego? Dyskusja w Sejmie

Jaka przyszłość ciepłownictwa systemowego? Dyskusja w Sejmie fotolia.pl

W Sejmie rozmawiano o ciepłownictwie systemowym. Zajęła się tym podkomisja gospodarki i infrastruktury komunalnej.

Na posiedzeniu w środę 16 października, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawili założenia transformacji systemów ciepłowniczych, podkreślając, że w przeciwieństwie do systemów gazowych czy elektrycznych są to sieci lokalne. Jednocześnie, wskazano, że istnieją 393 koncesjonowane przedsiębiorstwa, a 15 mln mieszkańców Polski korzysta z ciepła systemowego. Do 2034 roku 50% energii w ciepłownictwie ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Chodzi głównie by zdekarbonizować system. Poinformowano równocześnie, że obecnie zarządcy systemu (przedsiębiorstwa energetyczne) i jednostki samorządu mają do wykorzystania około 23 miliardów złotych w kilkuletnich perspektywach z różnych źródeł (KPO, FEnIKS, NFOŚiGW, fundusz modernizacyjny). Przedstawiciele MKiŚ poinformowali również, że trwają prace nad krajową strategią dla ciepłownictwa, która ma być skorelowana z Krajowym Planem w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Poinformowano też, że w ministerstwie powołano specjalny zespół ds. Transformacji Ciepłownictwa, który zajmie się poszczególnymi obszarami tematycznymi, w tym legislacją i finansowaniem.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele korporacji samorządów powątpiewali jednak czy założone cele są możliwe do osiągnięcia w wyznaczonych ramach czasowych. Wskazywano na olbrzymie potrzeby kosztowe i dopytywano czy Polska sama sobie nie narzuca ciężkich do zrealizowania celów w porównaniu do reszty Europy. Apelowano również o włączenie przedstawicieli samorządów do prac ministerialnego zespołu.

Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zapytał czy rząd planuje w 2025 r. przedłużenie regulacji osłonowych w zakresie cen energii cieplnej. Przedstawiciele MKiŚ odpowiedzieli, że może to być uzależnione od cen surowców i raczej byłoby to skorelowane z sezonem grzewczym, a nie do końca roku. Obecne przepisy osłonowe mają obowiązywać do końca czerwca 2025 r.

Pt., 18 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński