Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Możliwe pożyczki popowodziowe dla poszkodowanych podmiotów leczniczych

Możliwe pożyczki popowodziowe dla poszkodowanych podmiotów leczniczych fotolia.pl

Nowelizacja tzw. ustawy powodziowej umożliwi udzielanie pożyczek podmiotom prowadzącym działalność leczniczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcom.

Jak wskazano w uzasadnieniu: przepis prowadzi do zrównania sytuacji podmiotów leczniczych będących przedsiębiorcami i samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ma to na celu włączenie wszystkich podmiotów leczniczych, o których mowa w 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799), oraz osób wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, którzy ponieśli szkodę w wyniku powodzi, w krąg podmiotów, które będą mogły ubiegać się o pożyczki na zasadach określonych w rozdziale ustawy powodziowej.

Ostatecznie Sejm przyjął przepis w brzmieniu:

„W przypadku wydania przez Radę Ministrów rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2, podmioty wykonujące działalność leczniczą, które poniosły szkodę w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o pożyczki na zasadach określonych w rozdziale 3”.

Rozporządzenie, o którym mowa to akt wydawany przez Radę Ministrów, w którym określa na podstawie danych przekazanych Prezesowi Rady Ministrów przez właściwych wojewodów: wykaz gmin lub miejscowości poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi, na terenie których stosuje się szczególne rozwiązania określone w ustawie oraz rodzaj stosowanych ustawowych rozwiązań na tych terenach.

Przepis został dodany jako ustęp 3a pierwszego artykułu ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Nie jest to więc rozwiązanie doraźne dotyczące obecnej powodzi, tylko mające na stałe zagościć w systemie prawnym.

Rozdział 3 ustawy określa zasady przyznawania pożyczek dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź. Nie zostały one zmienione sejmową nowelizacją. Pożyczkę przeznacza się na usuwanie szkód w rzeczowych aktywach trwałych lub obrotowych powstałych w wyniku powodzi w miejscu faktycznego wykonywania działalności gospodarczej (w przypadku podmiotów wykonujących działalność leczniczą należy to odczytywać jako miejsce wykonywania tej działalności); wnioskujący może przeznaczyć pożyczkę także na usuwanie szkód w środkach trwałych oddanych mu do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Pożyczka może być przeznaczona także na remont lub przystosowanie do prowadzenia działalności innego lokalu lub budynku, w sytuacji, gdy usuwanie szkód w dotychczasowym miejscu jej prowadzenia wiązałoby się ze zwiększonym ryzykiem powtórnego zniszczenia przez powódź w przyszłości. O udzielenie pożyczki ubiegać się może podmiot, który w czasie wystąpienia powodzi: wykonywał działalność na obszarze gmin lub miejscowości określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów; zatrudniał nie więcej niż 50 pracowników. Pożyczek udzielają wskazane przez ministra właściwego ds. gospodarki fundusze pożyczkowe. Wniosek o pożyczkę można złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia wystąpienia szkody powstałej w wyniku powodzi.

Pt., 4 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński