Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podkarpacie zainwestuje miliardy z Krajowego Planu Odbudowy

Podkarpacie zainwestuje miliardy z Krajowego Planu Odbudowy fotolia.pl

Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w województwie podkarpackim realizowane będą kluczowe inwestycje, takie jak nowe miejsca w żłobkach, remonty kamienic, budowa energooszczędnych budynków oraz rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego. Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, spotkała się w Rzeszowie z samorządowcami z regionu, aby omówić możliwości wsparcia dla samorządów oraz postępy w realizacji projektów finansowanych z KPO.

W ramach KPO przewidziano 18 różnych inwestycji, z których mogą skorzystać samorządy, zarówno jako bezpośredni odbiorcy finansowania, jak i poprzez działania realizowane przez inne podmioty. Spośród tych inwestycji, 13 naborów już zakończono, 5 jest planowanych, a 9 jest obecnie w trakcie realizacji. Minister podkreśliła, że z funduszy KPO samorządy mogą zrealizować inwestycje o łącznej wartości nawet 62 miliardów złotych. Do tej pory podpisano prawie 560 tysięcy umów z beneficjentami, co świadczy o dużej skali i znaczeniu tych środków.

Samorządy i miasta mają możliwość uczestniczenia w siedmiu różnych naborach w ramach KPO, które dotyczą m.in. planowania przestrzennego, rewitalizacji, opieki nad dziećmi do lat 3, efektywności energetycznej budynków, rekultywacji terenów poprzemysłowych, zielonej transformacji miast oraz energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. W najbliższych miesiącach planowane jest uruchomienie kolejnych czterech naborów, obejmujących termomodernizację szkół, rozwój opieki długoterminowej i geriatrycznej, gospodarkę wodno-ściekową oraz zrównoważoną gospodarkę wodną na obszarach wiejskich.

Podczas spotkania minister podkreśliła, że środki z KPO są przeznaczone głównie na transformację energetyczną, obejmującą budowę nowej infrastruktury energetycznej, rozwój czystego transportu, termomodernizację budynków oraz inwestycje na rzecz zielonej transformacji miast. Miasta będą mogły otrzymać wsparcie na zazielenienie terenów miejskich, zakup zeroemisyjnego transportu publicznego, adaptację do zmian klimatu oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

W województwie podkarpackim do tej pory podpisano 250 umów na łączną kwotę ponad 251 milionów złotych. W ramach tych umów powstaną m.in. nowe miejsca opieki nad dziećmi, zwiększona zostanie efektywność energetyczna domów i ośrodków kultury, poprawi się efektywność energetyczna w budynkach mieszkalnych, rozwijane będzie szkolnictwo zawodowe oraz wprowadzone zostaną zeroemisyjne środki transportu.
Stan realizacji KPO na poziomie ogólnopolskim również jest zaawansowany – do 26 sierpnia 2024 roku zawarto 558 tysięcy umów o dofinansowanie na kwotę 33,7 miliarda złotych, co stanowi 12,8% całkowitej wartości KPO. Samorządy w Polsce mają otrzymać łącznie ponad 62 miliardy złotych na realizację różnorodnych projektów.

Minister Pełczyńska-Nałęcz omówiła także wsparcie, jakie województwo podkarpackie otrzyma w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, w tym programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW). Program ten, w latach 2021-2027, oferuje wsparcie na inwestycje związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz zrównoważonym rozwojem turystyki. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej stanowią kontynuację wsparcia dla wschodnich województw Polski, a budżet programu wynosi 12,4 miliarda złotych.

Źródło: MFiPR

Czw., 5 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła