Bank Gospodarstwa Krajowego rozpoczął nabór wniosków na pożyczki przeznaczone na rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Inicjatywa jest wynikiem podpisania umowy o współpracy pomiędzy BGK a Ministerstwem Aktywów Państwowych, co stanowiło kluczowy element w realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki temu porozumieniu, BGK może teraz udzielać wsparcia finansowego na projekty budowy farm wiatrowych.
Wsparcie finansowe realizowane będzie ze środków KPO w ramach Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, który dysponuje budżetem niemal 5 miliardów euro. Pożyczki będą udzielane na warunkach rynkowych, co oznacza, że nie będą klasyfikowane jako pomoc publiczna i nie będą wymagały dodatkowej zgody Komisji Europejskiej.
Projekty kwalifikujące się do finansowania muszą mieć minimalną moc zainstalowaną wynoszącą 300 MW. Umowy pożyczkowe mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 roku, a maksymalny okres spłaty wynosi aż do 2053 roku.
Morska energetyka wiatrowa jest kluczowym elementem dekarbonizacji gospodarki, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Komisja Europejska uznaje rozwój tej formy energii za jeden z filarów swojej strategii energetycznej. Uruchomienie naboru na pożyczki przez BGK umożliwia realizację inwestycji, które przyczynią się do osiągnięcia europejskich celów klimatycznych.
Ponadto, według badań przeprowadzonych przez BGK, budowa farm wiatrowych na Bałtyku ma również potencjał do znaczącego wzrostu zatrudnienia w Polsce. Szacuje się, że dzięki inwestycjom w morską energetykę wiatrową może powstać nawet 100 tysięcy nowych miejsc pracy, co dodatkowo wzmocni polską gospodarkę.
Inwestycje w morską energetykę wiatrową są nie tylko krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju, ale także istotnym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Nabór wniosków na pożyczki jest więc kluczowym elementem strategii rozwoju morskiej energetyki w Polsce.
Źródło: BGK