Rada gminy posiada kompetencje jedynie do wydawania uchwał w sprawie zaciągania kredytów długoterminowych – uznało Kolegium RIO w Gdańsku w jednej z uchwał.
Kolegium kontrolowało uchwałę rady gminy w sprawie zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego w rachunku bieżącym na pokrycie występującego w 2024 roku przejściowego deficytu. Według RIO taka uchwała jest obarczona wadą o charakterze istotnego naruszenia prawa, co wymaga stwierdzenia nieważności takiego aktu.
Organ kontrolujący stwierdził, że podjęcie przedmiotowej uchwały stanowi naruszenie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. c i d ustawy o samorządzie gminnym (usg) w zw. z 89 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o finansach publicznych (ufp).
Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. c i d do wyłącznej właściwości rady należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących: zaciągania długoterminowych zobowiązań zaliczanych do tytułu dłużnego, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2 ufp oraz ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta w roku budżetowym.
Z kolei na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ufp jednostki samorządu terytorialnego w celu okresowego pokrycia niedoboru środków finansowych mogą zaciągać m.in. kredyty z przeznaczeniem na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu. Z ust. 2 tego przepisu wynika, że zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wyemitowane papiery wartościowe z przeznaczeniem na cel, o którym mowa w art. 89 ust. 1 pkt 1 ufp podlegają spłacie lub wykupowi w tym samym roku, w którym zostały zaciągnięte lub wyemitowane. Oznacza to, że mają charakter krótkoterminowy.
Kolegium RIO podzieliło pogląd wyrażony przez NSA (zob. wyrok z 10.01.2017 r., sygn. akt II GSK 3946/16), gdzie stwierdzono, że zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. c usg rada gminy posiada kompetencje jedynie do wydawania uchwał w sprawie zaciągania kredytów długoterminowych.
W konsekwencji należy zauważyć, że rada nie jest uprawniona do podejmowania uchwał w sprawie zaciągania zobowiązań krótkoterminowych w roku budżetowym, a jedynie do określenia maksymalnej ich wysokości w uchwale budżetowej na dany rok budżetowy.
Uchwała Nr 021/g275/K/24 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z 01.02.2024 r.
Źródło: bip-api.gdansk.rio.gov.pl