Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedawnienie opłaty planistycznej. RIO wyjaśnia

Przedawnienie opłaty planistycznej. RIO wyjaśnia fotolia.pl

W sprawie przedawnienia, określenia terminu płatności oraz możliwości naliczania odsetek z tytułu opłaty planistycznej wypowiedziała się katowicka RIO w niedawnym wyjaśnieniu.

Izba wskazała, że zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

RIO zauważyła, że żaden przepis ww. ustawy nie przewiduje możliwości ustalania przez organ administracji terminu uiszczania opłaty planistycznej. Dodatkowo, opierając się na stanowisku sądów administracyjnych, Izba wskazała, że:

  • treść decyzji ustalającej opłatę planistyczną powinna być zgodna z art. 107 Kpa, a dodatkowe składniki decyzji (np. termin płatności) mogą zostać w niej zamieszczone tylko wtedy, gdy przewidują to przepisy szczególne,
  • do opłaty planistycznej nie mają zastosowania przepisy Ordynacji podatkowej,
  • o ile opłata planistyczna stanowi dochód budżetu gminy i ma charakter publicznoprawny, to nie oznacza to, że można ją uznać za podatek w rozumieniu art. 6 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowo, z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wynika prawo do naliczania odsetek od nieterminowo uiszczanej opłaty planistycznej. Ustawa ta nie przewiduje również odniesienia do stosowania innych aktów prawnych, z których ewentualnie mogłoby wynikać uprawnienie do dochodzenia od zobowiązanego tego typu świadczenia w razie nie uiszczenia tej opłaty w terminie. Oznacza to brak podstaw prawnych do naliczania odsetek podatkowych od nieterminowo uiszczanej opłaty planistycznej.

Końcowo RIO wskazała, że należność z tytułu opłaty planistycznej ustalonej w drodze decyzji, w myśl art. 37 ust. 3 i 4 ww. ustawy, nie ulega przedawnieniu.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z 07.05.2024 r., znak: WA-023/20/24

Źródło: riokatowice.bip.net.pl 

Pt., 14 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak