Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nabór wniosków w ramach konkursu „Dostępność szansą na rozwój 3”

Nabór wniosków w ramach konkursu „Dostępność szansą na rozwój 3” fotolia.pl

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór wniosków w ramach konkursu „Dostępność szansą na rozwój 3” skierowanego do podmiotów, które mają na celu poprawę dostępności i uniwersalnego projektowania towarów oraz usług dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Projektowanie uniwersalne stanowi fundament dla tworzenia bardziej otwartego i dostępnego społeczeństwa. To podejście projektowe zakłada, że produkty i przestrzenie powinny być użyteczne dla wszystkich ludzi, bez potrzeby adaptacji czy specjalizacji.

W praktyce oznacza to tworzenie rozwiązań, które od samego początku są zaprojektowane tak, aby mogły być wygodnie i bezpiecznie użytkowane przez osoby w różnym wieku, z różnymi potrzebami i w różnych sytuacjach życiowych.

Głównym celem naboru „Dostępność szansą na rozwój 3” jest wsparcie projektów zwiększających świadomość i kompetencje w zakresie dostępności, w tym uniwersalnego projektowania.

Realizacja tych projektów ma przyczynić się do bardziej inkluzywnej gospodarki, spełniającej potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami na równi z innymi obywatelami.

Wnioski mogą składać: 

  • przedsiębiorcy;
  • podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego;
  • podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju kapitału ludzkiego lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców;
  • partnerzy społeczni i gospodarczy w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
  • organizacje pracodawców i organizacje związkowe, reprezentatywne w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232, z późn. zm.);
  • podmioty, o których mowa w art. 7 system szkolnictwa wyższego i nauki ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
  • stowarzyszenia z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.

W ramach programu dostępne są dwa warianty wykorzystania środków finansowych, które umożliwiają realizację projektów związanych z poprawą dostępności, w tym uniwersalnym projektowaniem.

Uwzględniają one m.in. aktywną rekrutację w celu podnoszenia świadomości na temat dostępności i korzyści płynących z uniwersalnego projektowania produktów i usług, organizację szkoleń ogólnych, specjalistycznych oraz doradztwo związane ze szkoleniami.

Dla przedsiębiorstw posiadających wiedzę w zakresie dostępności, projekty umożliwią wsparcie doradcze związane z omówieniem konkretnych przypadków związanych z rozwojem przedsiębiorstwa w ramach uniwersalnego projektowania produktów lub usług, które wynikają z rodzaju prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Dofinansowanie wynosi do 100% kosztów projektu, z maksymalną wartością pojedynczego projektu wynoszącą do 11.428.571 zł.

Łączna pula dostępnych środków wynosi 80 mln zł. Wnioski o wsparcie będzie można składać w dniach 10-24 czerwca 2024 r.

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć TUTAJ.

Źródło: PARP

Pt., 17 Mj. 2024 0 Komentarzy
Tomasz Smaś
Redaktor Tomasz Smaś