Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Startują kolejne projekty na polsko-słowackim pograniczu

Startują kolejne projekty na polsko-słowackim pograniczu fotolia.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, podpisał sześć umów o dofinansowanie dla projektów w transgranicznym programie Interreg Polska-Słowacja.

Łączna wartość dofinansowania to ponad 20 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak czytamy - projekty poprawią bezpieczeństwo klimatyczne mieszkańców i turystów odwiedzających polsko-słowackie pogranicze. Zwiększą odporność regionu na klęski żywiołowe. Jeden z projektów pomoże chronić przyrodę i zachować różnorodność gatunków na pograniczu. Pozwolą m.in. wzmocnić infrastrukturę zabezpieczającą przed osuwiskami drogę wojewódzką nr 971 na odcinku Krynica Zdrój-Piwniczna oraz drogę wojewódzką nr 894 na odcinku Lesko-Hoczew-Czarna.

Dofinansowane projekty obejmują także doposażenie współpracujących ze sobą jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z gmin: Ochotnica Dolna oraz Ochodnica i Wielka Frankowa na Słowacji. Kolejny dofinansowany projekt to 62 testy możliwości wykorzystania nowoczesnych metod, by zapobiegać skutkom osuwisk, powodzi i katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza i wody. Projekt prowadzony wspólnie przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Żylińskim w Żylinie.

Ponadto Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych we współpracy z łącznie 18 partnerami z Polski i Słowacji planują wypracować wspólny model zarządzania populacją dużych drapieżników, które żyją na terenie pogranicza, tj. niedźwiedzia, wilka i rysia. Kolejny nabór na projekty z zakresu klimatu planowo ma być uruchomiony już jesienią tego roku.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Czw., 11 Kw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła