Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak RIO oceniają samorządowe plany finansowe? Podsumowanie Krajowej Rady

Jak RIO oceniają samorządowe plany finansowe? Podsumowanie Krajowej Rady fotolia.pl

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych dokonała podsumowania opiniowania przez izby regionalne niektórych dokumentów finansowych jednostek samorządu terytorialnego.

W tabelce opracowanej przez KR RIO przedstawiono wstępne wyniki opiniowania przez regionalne izby obrachunkowe projektów budżetów jednostek samorządu terytorialnego na 2024 r., projektów wieloletnich prognoz finansowych oraz możliwości sfinansowania deficytu przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej.

Składy orzekające regionalnych izb obrachunkowych wydały łącznie 8 559 opinii w powyższym zakresie, z tego o projektach uchwał budżetowych na 2024 r. 3 002 (70,9% pozytywnych; 25,9% z uwagami; 2,8% z zastrzeżeniami; 0,4% negatywnych), o projektach wieloletnich prognoz finansowych 3 002 (73,1% pozytywnych; 22,6% z uwagami; 3,7% z zastrzeżeniami; 0,6% negatywnych) oraz 2 555 o możliwości sfinansowania deficytu przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej (87,4% pozytywnych; 8,8% z uwagami; 3,4% z zastrzeżeniami; 0,4% negatywnych).

Samorządowcy coraz lepiej radzą sobie z opracowywaniem dokumentów finansowych i planowaniem budżetowym. Jak poinformowała Rada, w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyła się liczba wydanych opinii negatywnych ogółem z 56 do 40, zmniejszyła się również liczba wydanych opinii z zastrzeżeniami z 307 do 285. Nie wystąpiły też żadne przypadki nieprzedłożenia projektów przez jednostki samorządu terytorialnego do regionalnych izb obrachunkowych.

Z wynikami podsumowania można zapoznać się na stronie Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych – rio.gov.pl.

Czw., 29 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński