Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inauguracja publikacji i debata na temat polityki spójności w siedzibie Wielkopolski w Brukseli

Inauguracja publikacji i debata na temat polityki spójności w siedzibie Wielkopolski w Brukseli fotolia.pl

22 lutego w siedzibie przedstawicielstwa Wielkopolski w Brukseli odbyła się konferencja na temat unijnej polityki spójności i jej przyszłości. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Siecią naukową na rzecz polityki spójności Stowarzyszenia Regional Studies Association (RSA CPnet).

Podczas konferencji odbyła się prezentacja wydanej niedawno publikacji naukowej pt. „EU Cohesion Policy. A multidisciplinary approach” (tłum. Polityka spójności UE. Podejście wielodyscyplinarne) autorstwa naukowców z RSA, a także debata z udziałem przedstawicieli instytucji europejskich.

Wydarzenie otworzyła Joanna Kubiak, p.o. Dyrektor Biura Informacyjnego Woj. Wielkopolskiego w Brukseli. Odnosząc się do obchodzonej w tym roku 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podkreśliła, że znaczny wzrost gospodarczy Wielkopolski w tym okresie jest w dużej mierze efektem wdrażania funduszy europejskich. Przedstawiła też dotychczasowe zaangażowanie regionu w debatę na temat przyszłości polityki spójności w ramach współpracy z polskimi województwami na forum Związku Województw RP, Europejskiego Komitetu Regionów oraz sieci międzyregionalnych.

Prof. Ida Musiałkowska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz członkini Zarządu Stowarzyszenia RSA powitała gości w imieniu sieci naukowej RSA CPnet. Sieć jest forum debaty na temat unijnej polityki spójności oraz wymiany doświadczeń i opinii pomiędzy naukowcami i praktykami. W jej ramach powstała publikacja „EU Cohesion Policy. A multidisciplinary approach”, która jest spojrzeniem na politykę spójności UE z punktu widzenia politologii, ekonomii, prawa, urbanistyki i socjologii. Jeden z jej autorów – Nicola F. Dotti zaprezentował elementy przedstawionej w książce analizy polityki spójności, którą uważa się za jedną z najbardziej złożonych polityk na świecie. W publikacji naukowcy omawiają jej kompleksowy model zarządzania łączący władze publiczne na poziomie regionalnym, krajowym i unijnym, a także takie zagadnienia jak współpraca transgraniczna i zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego. Autorzy książki przedstawiają również ocenę osiągnięć w ramach polityki spójności i przedstawiają scenariusze na przyszłość.

Ostatnią częścią wydarzenia była debata z udziałem przedstawicieli instytucji unijnych. Udział w niej wzięli: Joerg Lackenbauer oraz Andrea Conte z Komisji Europejskiej, Rachel Lancry Beaumont z Europejskiego Komitetu Regionów oraz Magdalena Sapała z Biura Analiz Parlamentu Europejskiego. Prelegenci podkreślali, że polityka spójności powinna nadal obejmować wszystkie regiony Unii Europejskiej. Zwracali również uwagę na to, iż wszystkie polityki UE mają wymiar terytorialny, jednak to polityka spójności powinna być głównym instrumentem pozwalającym na stawienie czoła wyzwaniom regionalnym. Część debaty została poświęcona obszarom tematycznym, które powinna obejmować w przyszłości oraz synergiom z innymi politykami – zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Akcentowano także znaczenie wdrażanych w całej Europie Krajowych Planów Odbudowy, których model zarządzania może mieć wpływ na przyszły kształt polityki spójności.

Źródło: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Czw., 29 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła