Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Inkubatora wniosków LIFE 2023

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Inkubatora wniosków LIFE 2023 fotolia.pl

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu.

Program LIFE jest programem działań na rzecz środowiska i klimatu (2021-2027), który został ustanowiony Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w dniu 29 kwietnia 2021 r. Wdrażanie programu zostało podzielone na dwa okresy rozliczeniowe, w ramach których będą przyjmowane tzw. Wieloletnie Programy Prac, w ramach których KE definiuje ramy wdrażania LIFE w danym okresie.

Beneficjentem Programu LIFE może być każdy podmiot (jednostki, podmioty i instytucje publiczne lub prywatne) zarejestrowany na terenie państwa należącego do UE. Całkowity budżet Programu LIFE na lata 2021-2027 wynosi 5,432 mld euro, w tym na działania na rzecz środowiska – 3,488 mld euro oraz na rzecz klimatu – 1,944 mld euro.

Standardowe dofinansowanie projektu LIFE przez Komisję Europejską wynosi do 60% wartości kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów przyrodniczych do 75% (w przypadku projektów służących gatunkom i siedliskom priorytetowym/zagrożonym). Polscy Wnioskodawcy mogą dodatkowo ubiegać się o współfinansowanie projektu ze środków krajowych NFOŚiGW uzupełniając montaż finansowy przedsięwzięcia nawet do 95% kosztów kwalifikowanych (dofinansowanie KE, dofinansowanie NFOŚiGW).

Ostateczne terminy składania wniosków dla poszczególnych podprogramów to:

  • Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakości życia – 6 września 2023*
  • Przyroda i różnorodność biologiczna – 6 września 2023*
  • Łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej – 21 września 2023*
  • TA-Replication (Projekty Wsparcia Technicznego- Replikacja) – 27 lipca 2023*

Projekty strategiczne (SIP i SNAP):

  • 5 września 2023* - termin złożenia fiszki projektowej
  • 5 marca 2024* – termin złożenia pełnego wniosku
    * godzina 17:00

Więcej informacji na stronie: www.gov.pl 

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Śr., 3 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła